The Peculiarities of light as a quality in architecture
Mimarlıkta bir değer olarak ışık özellikleri
- Tez No: 98003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
oz Bu çalışma doğal ve yapay ışığın gelişim sürecine ve mekan üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Mekan ve mekansal kavramların dönüşümünü beraberinde getiren, aydınlatma alanında yaşanan önemli gelişmelere tanık olan yirminci yüzyıl çalışmamın yöneldiği zaman diliTT oluşturmaktadır. Yapay aydınlatmanın gelişimi, yapı teknolojisi alanında ortaya çıkan önemli yenilikler, değişen toplumsal yapı sonucunda ortaya çıkan yeni mekansal gereksinimler mimari bir bağlam içerisinde; ışık ve mekan aydınlatması özelinde ele alınmıştır Araştırma mimari ve sanat çevrelerinden örnekler içermekte, ve ışığın yapılaşmış çevre üzerindeki rolünü ortaya çıkarmaya çalışmaktadır, örnekler, ışığın fiziksel ve deneyimsel özelikleri göz önünde bulundurularak karşılaştırmalı bir yöntemle incelenmiş, ve ışığın mekansal deneyimde rolü ve anlamı sorgulanmıştır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm yirminci yüzyılda aydınlatma kavramının gelişim sürecini ve bugün vardığı noktayı; toplumsal, kültürel ve teknolojik değişmelere koşut olarak deteıministik bir yaklaşım içerisinde ele almaktadır. İkinci bölümde, ışık ve mekan etkileşimine açıklık getiren bazı kavramlar ışığında mimari örnekler gruplandınlmış ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on the evolution of lighting, both natural and artificial, and its effects on space. The twentieth centuiy is taken as a focal time period, which had witnessed great developments in lighting field that caused inevitable transformations on space and spatial concepts. The evolution of artificial light, the significant innovations in building technology, and the new requirements formed under the desires of a new society are examined in their relation to architectural context with respond to light and lighting in space. The research includes cases from architectural and artistic world, and tries to investigate the role of light in the built environment. These cases are examined in a comparative way, considering the psychical and experiential characteristics of light in order to define its meaning for space. The study consists of two parts, m the first part the process of the evolution of lighting in the twentieth century, its position today, and the social, cultural, and technological alterations are examined deterministically. The second part is a classification of cases under the guidance of some concepts, which defines the interaction of light and space.