Artroskopik diz cerrahilerinde adduktor kanal bloğu ile geniküler sinir bloğunun postoperatif ağrı ve analjezik kullanımına etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of adductor canal block and genicular nerve block on postoperative pain and analgesic consumption in arthroscopic knee surgeries
- Tez No: 980054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER GENCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, artroskopik diz cerrahisi uygulanan hastalarda adduktor kanal bloğu (AKB) ile geniküler sinir bloğunun (GSB) postoperatif analjezik etkinliklerinin karşılaştırılmasıdır. Her iki bloğun da postoperatif ağrı kontrolü, ek analjezik gereksinimi, mobilizasyon süresi, vital bulgular, komplikasyonlar ve hasta memnuniyeti üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem Bu prospektif, randomize çalışma Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği ve Ortopedi ameliyathanesinde yürütülmüştür. Çalışmaya ASA I–III sınıflarında, 18–72 yaş aralığında, spinal anestezi altında artroskopik diz cerrahisi planlanan gönüllü hastalar dahil edilmiştir. Hastalar rastgele şekilde AKB veya GSB uygulanacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Her iki blok ultrason eşliğinde, 0.5% bupivakain ile gerçekleştirilmiştir. Postoperatif dönemde ağrı skorları (NRS), vital bulgular, analjezik tüketimi, ilk mobilizasyon zamanı, komplikasyonlar ve hasta memnuniyeti 0., 1., 2., 4., 6., 12. ve 24. saatlerde değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 yazılımı ile analiz edilmiş, p<0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular Her iki grup arasında postoperatif ağrı skorları genel olarak benzer bulunmuştur. Ancak 4. saatte GSB grubunda anlamlı derecede daha düşük ağrı skorları saptanmıştır. Ek analjezik (tramadol) kullanımı, vital bulgular, mobilizasyon süresi ve komplikasyon oranları açısından anlamlı fark gözlenmemiştir. Hasta memnuniyeti açısından genel sonuçlar benzer olsa da 1. saatte GSB grubunda memnuniyet düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgular, GSB'nin erken postoperatif dönemde ağrı kontrolü ve konfor açısından avantaj sağlayabileceğini düşündürmektedir. Sonuç Çalışmamız, GSB'nin artroskopik diz cerrahilerinde en az AKB kadar etkili ve güvenli bir analjezik yöntem olduğunu göstermiştir. GSB'nin özellikle erken postoperatif dönemde daha düşük ağrı skorları ve daha yüksek memnuniyet sağlaması, bu yöntemin kısa süreli artroskopik cerrahilerde tercih edilebileceğini düşündürmektedir. Her iki bloğun da motor fonksiyonları koruması ve düşük komplikasyon oranları, güvenli kullanımlarını desteklemektedir. Blok seçimi, cerrahi tipine ve klinik hedeflere göre bireyselleştirilmelidir. Anahtar Kelimeler Adduktor Kanal Bloğu, Artroskopik Diz Cerrahisi, Geniküler Sinir Bloğu, Postoperatif Analjezi
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to compare the postoperative analgesic efficacy of AKB and GNB in patients undergoing arthroscopic knee surgery. The effects of both blocks on postoperative pain control, additional analgesic requirements, mobilization time, vital parameters, complications, and patient satisfaction were evaluated. Materials and Methods This prospective, randomized study was conducted at the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation, in collaboration with the Orthopedics operating room. Patients classified as ASA I–III, aged between 18 and 72 years, scheduled for arthroscopic knee surgery under spinal anesthesia, were included. Participants were randomly assigned to receive either an ACB or a GNB. Both blocks were performed under ultrasound guidance using 0.5% bupivacaine. Postoperative pain scores (NRS), vital signs, analgesic consumption, time to first mobilization, complications, and patient satisfaction were assessed at 0, 1, 2, 4, 6, 12, and 24 hours. Data were analyzed using SPSS 22.0, and p<0.05 was considered statistically significant. Results Overall postoperative pain scores were similar between the two groups; however, the GNB group demonstrated significantly lower pain scores at the 4th postoperative hour. No significant differences were observed between groups regarding additional analgesic (tramadol) use, vital parameters, mobilization time, or complication rates. Patient satisfaction was generally high in both groups, yet the GNB group showed higher satisfaction levels at the 1st postoperative hour. These findings suggest that GNB may provide superior early postoperative comfort and pain relief. Conclusion This study demonstrated that the genicular nerve block is at least as effective and safe as the adductor canal block for postoperative analgesia in arthroscopic knee surgeries. GNB provided lower pain scores and higher patient satisfaction in the early postoperative period, suggesting a potential advantage in short, minimally invasive knee procedures. Both blocks preserved motor function and had low complication rates, supporting their safety and clinical utility. The choice of block should be individualized according to surgical type, duration, and desired clinical outcomes. Key Words Adductor Canal Block, Arthroscopic Knee Surgery, Genicular Nerve Block, Postoperative Analgesia