Hint yeni dini hareketi: Osho
Indian new religious movement: Osho
  1. Tez No: 980098
  2. Yazar: EDA IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Din, History, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Osho, 20. yüzyılın en etkileyici ve tartışmalı spiritüel liderlerinden biri olarak, geleneksel dinî yapıları radikal biçimde sorgulayan, bireysel özgürlük, bilinç uyanışı ve içsel dönüşüm odaklı bir öğreti geliştirmiştir. Öğretisi; Hint mistisizmi, Zen, Tantra, sufizm gibi doğu gelenekleriyle Batı'nın varoluşçu felsefesi ve modern psikoterapilerini harmanlayan özgün bir yapıdadır. Osho, bireyin yalnızca ruhsal değil, aynı zamanda bedensel ve zihinsel düzlemde de özgürleşmesini savunmuş; bu yaklaşım onu çağdaş dinî düşüncenin dışında, mistik ve seküler sınırlar arasında özgürce dolaşan bir figüre dönüştürmüştür. Osho'nun“yeni insan”modeli olan Zorba Buda hem maddî dünyanın zevklerinden tat alan, hem de meditasyonla içsel sessizliğe ulaşabilen bütüncül bir varlık anlayışına dayanır. Bu model ne sadece bir derviştir ne de sadece bir hedonist; aksine her iki kutbu da kucaklayan, yaşamı kutlamayı ve farkındalıkla yaşamayı ilke edinmiş bir insan idealidir.
Özet (Çeviri)
Osho, as one of the most influential and controversial spiritual leaders of the 20th century, developed a teaching that radically questioned traditional religious structures and centered on individual freedom, awakening of consciousness, and inner transformation. His doctrine represents a unique synthesis of Eastern traditions—such as Indian mysticism, Zen, Tantra, and Sufism—with Western existential philosophy and modern psychotherapy. Osho advocated for the liberation of the individual not only on a spiritual level but also on physical and mental planes; this perspective positioned him as a figure who moved freely between mystical and secular boundaries, standing outside the conventions of contemporary religious thought. Osho's model of the“New Man,”known as Zorba the Buddha, is based on a holistic vision of human existence—one who enjoys the pleasures of the material world while also attaining inner silence through meditation. This model is neither merely a dervish nor a hedonist; rather, it embraces both poles, representing an ideal of the human being who celebrates life and lives it with conscious awareness.