Hadisler ve atasözleri arasındaki etkileşim
Interaction between hadiths and proverbs
- Tez No: 980097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hadis kelimesiح د ث kelimesinden türemiş“yeni, orijinal, daha önceden olmayan, sonradan olan ve söz ”anlamlarına gelmektedir. Kur'an'da 36 tane hadis kökünden türeyen kelimeler bulunmaktadır. Daha çok söz, haber, konuşma ve eskilerden haber verme gibi anlamlarda kullanılmıştır. Terim anlamı olarak birçok tanım yapılmış ancak bu tanımlar daha çok Hz. Peygambere nispet edilen söz, fiil ve takrirler etrafında şekillenmiştir. ح د ث kelimesinin etrafında yaşanan bu şekillenme durumları, hadis alanında yaşanan gelişim ve içerdikleri özelliklerden dolayı farklı dönemlere ayrılmıştır. Atasözü ise insanlara öğüt verici olup belirli denemeler sonucu oluşan kalıplaşmış sözlerdir. Yer ve zaman olarak var olduğu tarih net bir şekilde bilinemese de insanlık tarihiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bazı atasözlerinin mecaz anlamda kullanıldığı veya farklı koşullardan etkilenerek değişiklik gösterdiği fark edilmiştir. Günümüzde atasözlerine hala önem verilmekte ancak eskisi kadar kullanılmamaktadır. Kültür kavramı ise halkın belirli bir yaşam biçimini ifade etmek için kullanılan herkesin kendi alanına göre tanımlaması bulunan bir kelimedir. Bu kavram herkese göre farklı anlamlar içermesi tam bir tanım yapılamamasına sebebiyet vermiştir. Görünen o ki bazı hadis ve atasözleri belirli bir tecrübenin veya yaşanmışlığın sonucunda ortaya çıkan ifadelerdir. İkisinin de hedef kitlesi insanlar olup insanlara öğüt vermek ve halkı belirli ahlaki düzeye ulaştırmak gibi amaçları vardır. Durum böyle olunca birbirlerinden etkilenmeleri kaçınılmaz olmuş ve daha çok atasözleri hadislerden etkilenmiştir. Gerek mana gerekse lafız yönünden birçok atasözü hadislerden etkilenmiştir. Bazı durumlarda hadislere muhalif görünen atasözleri de dikkat çekmekte olup, bunların çağdaş araştırmalarda çoğunlukla göz ardı edildiği fark edilmiştir. Bu çalışmada hadislerle mana ve lafız yönünden benzer olan atasözlerini ele alacağımız gibi onlarla çelişen atasözleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The word“hadith”derives from the word“ح د ث”and means“new, original, not previously existing, existing later, or saying.”There are 36 words derived from the root of hadith in the Quran. " It is often used in meanings such as speech, news, conversation, and reporting from the past. Many definitions have been made regarding the term, but these definitions are primarily centered around the words, actions, and statements attributed to the Prophet Muhammad. These formations around the word ح د ث are divided into different periods due to the developments in the field of hadith and the features they contain. Proverbs, on the other hand, are formulaic sayings that provide advice to people and are formed through specific experiences. While their exact time and place are unknown, they are believed to have emerged throughout human history. It has been observed that some proverbs are used metaphorically or have changed under the influence of different circumstances. Today, proverbs are still valued but not used as much as they once were. The concept of culture, however, is a term used to describe a particular way of life, defined by each individual based on their own domain. The fact that this concept carries different meanings for different people has made it difficult to provide a definitive definition. It seems that some hadiths and proverbs are expressions that emerge as a result of a certain experience or lived experience. Both target people and have the aim of giving advice to people and reaching a certain moral level. Many proverbs have been influenced by hadiths, both in meaning and wording. In some cases, proverbs that appear to contradict hadiths also attract attention, and it has been noted that these are often overlooked in contemporary research. In this study, we will examine proverbs that are similar in meaning and wording to hadiths, as well as those that contradict them.