Müşteri segmentasyonunun tüketici davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 980103
  2. Yazar: EBRU AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, müşteri segmentasyonu uygulamalarının tüketici davranışları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, müşteri segmentasyonu modelleri ile marka bileşenlerinin tüketici algısındaki rolü analiz edilmiştir. Çalışmanın teorik çerçevesi, müşteri segmentasyonunun tarihsel gelişimi, veri temelli segmentasyon yaklaşımları, CRM uygulamaları ve marka konumlandırması ile ilişkilendirilerek oluşturulmuştur. Araştırmanın ampirik bölümünde, 155 katılımcıyla uygulanan bir anket aracılığıyla tüketicilerin demografik özellikleri, marka algısı, satın alma davranışları ve segmentlere göre farklılıkları değerlendirilmiştir. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş, frekans, çapraz tablolar ve korelasyon testleri yardımıyla istatistiksel bulgular elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, farklı müşteri segmentlerinin markaya yönelik algı, bağlılık, sadakat ve satın alma kararlarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, tüketici davranışlarının segmentlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bağlamda işletmelere, hedef kitle odaklı pazarlama stratejileri geliştirmeleri ve veri temelli segmentasyon tekniklerini etkin biçimde kullanmaları önerilmektedir. Çalışma, akademik literatüre katkı sunmakla birlikte, uygulayıcılar için de stratejik iç görüler sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between customer segmentation and consumer behavior, emphasizing the impact of different customer groups on brand perception and purchasing decision processes. As segmentation practices gain increasing significance in marketing literature, they enable the development of customer-specific strategies, which support personalized marketing efforts within the scope of Customer Relationship Management (CRM). In this research, data were collected from 155 participants through a structured survey and analyzed using SPSS. The findings reveal that demographic and psychographic differences significantly influence consumers' brand preferences and decision-making patterns. Moreover, a strong brand perception and trust-based customer relationships were found to positively affect customer loyalty and repeat purchase intentions. The results highlight that segmentation is not only a tool to understand consumer behavior but also a strategic means for brands to position themselves effectively in the marketplace. This research contributes to the existing literature by underlining the importance of data-driven segmentation and CRM strategies, especially in an era of digital transformation, offering practical insights for businesses aiming to develop consumer-centric marketing approaches.