Farklı atıklardan modern yöntemler ile sabun üretimi
Soap production from different wastes with modern methods
  1. Tez No: 980112
  2. Yazar: OSMAN BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dünya nüfusunun artışı ile birlikte üretim ve tüketim,dolaysıyla atıklar da artmaktadır.Petrole dayanan kimyasal hammadde kaynaklarının sınırlı olması kimyasal atıkların oluşturduğu çevre kirliği, enerji maliyetlerinin yüksek olması bizleri atıklardan geri dönüşüme yönlendirmiştir.Bu çalışmanın amacı muz kabuklarının yakılması sonucu oluşan külden, atık kızartma yağlardan ve bazı plastik atıkların havasız ortamda yakılıp monomerlerine ayrılması ile elde edilen karboksilli asitlerden sabun üretilmesidir. Muz kabuklarının küllerinden sabun üretiminin hammadde sürekliliği ve yöresel kalmasından dolayı şimdilik sürdürülebilir görülmemektedir. İkinci dünya savasından sonra hayatımıza giren ve sürekli artan plastik atıklar yeryüzünde ve su altında yaşam koşullarını zorlaştırıyor yaşayan canlılara zarar vermektedir. Bunların geri dönüşümü üzerinde literatür çalışmasında daha fazla katma değeri olan kimyasal maddeler dönüşmesinde olumlu çalışmalar yapılmıştır. Yüzey aktif maddeleri üretimi teorik olarak mümkün olduğu ispat edilmiş ancak rantabilitesi ve sürekli üretime geçilmesi konusunda biraz zaman alacağı görülmektedir. Atık yağların değerlendirilmesinde; gıda israfının önlenmesi, çevreci yaklaşım, maliyet düşürücü bir hammadde olması, geri kazanımda yağa göre suda daha çabuk çözünen hijyen bir madde üretilmesi bu yaklaşımlar gelecek için umut vermekte ve üzerinde çalışılmaya değer görülmüşdür. Atık kızartma yağlardan itibaren yapılan sabun deneme sonucunda bulunan analiz değerleri geleneksel sabun değerlerine yakın bulunmuştur..Sabunun kaliteli olması için evsel kızartma yağ atıklarının ön arıtmasının iyi yapılması ve üzerinde çalışılması gerektiği görülmüştür. Bu üç atıktan da sabundan başka ürünlerde üretilebilmektedir.Bu çalışmamızda sabunu seçmemizin nedeni Covid sonrası hijyen ürünler olan talep etkili olmuşdur.
Özet (Çeviri)
Along with the increase in the world population, production and consumption, and consequently waste, are also increasing. The limited availability of petroleum-based chemical raw materials, the environmental pollution caused by chemical waste, and the high cost of energy have led us to recycle waste. The aim of this study is to produce soap from carboxylic acids obtained by burning banana peels to produce ash, burning waste frying oils and certain plastic wastes in an airless environment to separate them into monomers.Soap production from banana peel ash is not currently considered sustainable due to the discontinuity and regional nature of the raw material. Plastic waste, which entered our lives after the Second World War and has been steadily increasing, is making living conditions difficult on land and underwater and harming living creatures. In the literature on recycling these materials, positive studies have been conducted on the conversion of chemical substances with higher added value. The production of surfactants has been proven theoretically possible, but it is seen that it will take some time in terms of profitability and transition to continuous production.In the utilisation of waste oils; preventing food waste, adopting an environmentally friendly approach, reducing costs as a raw material, and producing a hygienic substance that dissolves more quickly in water than oil during recovery offer hope for the future and are considered worthy of further study.The analysis values found as a result of soap trials made from waste frying oils were found to be close to traditional soap values. It was seen that for the soap to be of high quality, the pre-treatment of domestic frying oil waste must be done well and worked on. Other products besides soap can be produced from these three types of waste. The reason we chose soap in our study was the demand for hygiene products after Covid.