Uluslararası ceza hukuku kapsamında savaş suçları nedeniyle ortaya çıkan mültecilik sorununun incelenmesi
Examining the refugee problem arising due to war crimes within the scope of international criminal law
  1. Tez No: 980134
  2. Yazar: NİMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Uluslararası hukukta düzenlenen suçlar, uluslararası toplumun huzur ve güven ortamını bozan, suça maruz kalan siviller ve canlılar ile birlikte uluslararası toplumu da mağdur eden eylemlerdir. Devletlerin çıkar çatışmalarında veya iç çatışmalarda özellikle dezavantajlı gruplarım yaşadığı hak ihlalleri sebepleriyle İnsancıl Hukuk, (Çatışma Hukuku) ve Uluslararası Ceza Hukuku kapsamında düzenlemeler yapılmıştır. Uluslararası suçlardan olan savaş suçları, insanlık tarihi kadar eski ve köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen, uluslararası hukuk kapsamında özellikle 19'uncu yüzyılın sonlarına doğru, hukuki düzenlemeler çerçevesinde incelenmeye ve bu hususta kurallar oluşturulmaya başlanmıştır. Çalışmamızda Uluslararası Ceza Hukuku kapsamında suç olarak kabul edilen savaş suçları, bu savaş suçlarının uluslararası sözleşmelerdeki düzenlemeleri ile uluslararası suçları yargılamak amacıyla kurulan ad hoc niteliğinde mahkemelerde ve en nihayetinde kalıcı olarak kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki değerlendirmeler ışığında açıklanmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde mültecilik statüsü kavramı detaylı şekilde incelenerek savaş suçlarının neden olduğu mültecilik sorunu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Crimes regulated under international law are acts that disrupt the peace and security environment of the international community and victimizes the international community as well as the civilians and living beings exposed to the crime. Regulations have been made within the scope of Humanitarian Law, (Conflict Law) and International Criminal Law due to the violations of rights experienced especially by disadvantaged groups in conflicts of interest or internal conflicts of states. Although war crimes, one of the international crimes, have a history as old and deep-rooted as the history of humanity, they have started to be examined within the scope of international law, especially towards the end of the 19th century, and within the framework of legal regulations and rules have been established in this regard. In our study, war crimes, which are accepted as crimes under International Criminal Law, are explained in the light of the regulations of these war crimes in international conventions and the evaluations in the ad hoc courts established to try international crimes and finally in the International Criminal Court, which was established permanently. In the third part of our study, the concept of refugee status is analyzed in detail. In the fourth and final part, the refugee problem caused by war crimes is analyzed.