Letâif-i Şerîfe Adlı Eserin Dil Özellikleri İncelenmesi (Metin- Dizin) ve Edebiyat Eğitiminde Kullanımı
A Linguistic Analysis( Text And Index) Of Letâif-i Şerîfe And Its Evaluation In Terms Of Literature Education
  1. Tez No: 980135
  2. Yazar: MERVE ÇELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK KALIN SALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 17. yüzyılda istinsah edilmiş mensur bir eser olan Letâif-i Şerîfe'yi konu alır. Dinî muhtevaya sahip olan bu eserde yer alan hikâyeler, genellikle peygamberler (Hz. Muhammed, Hz. Musa, Hz.Yunus, Hz. Yusuf), dini yaşayış şekilleriyle öne çıkan (Rabia-ı Adeviyye, Bayezid-i Bistami ve Cüneyd-i Bağdadi) ve onların başlarından geçen ibretlik olaylar etrafında şekillenmiştir. Müellifi belli olmayan eser,“Hazā Kitāb-ı Letā'if-i Şerîfe-i Risāle-i Ahmed Cürcânî'den Rivāyet”başlığıyla başlamaktadır. Eserle ilgili yapılan katalog taramalarının sonunda Konya İzzet Koyunoğlu Kütüphanesi'nde bulunan tek nüshası tespit edilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; problemi, araştırmanın amacını ve önemini içeren“Giriş”bölümüdür. İkinci bölüm, konuya dair yapılan çalışmaları ele alan“Kuramsal Çerçeve”; üçüncü bölüm ise çalışmada izlenen yöntemi açıklayan“Yöntem”bölümüdür. Dördüncü bölümde, çalışmaya konu olan dil ve edebiyat eğitimi yönünden incelenmesi, çeviriyazı metni ve gramatikal dizinine yer verilmiş; son olarak beşinci bölümde ise genel değerlendirme ve çıkarımların yer aldığı“Tartışma ve Sonuç”kısmı sunulmuştur. Bu çalışmada, eserin dil incelemesi yapılmış, çeviriyazı metni oluşturulmuş ve gramatikal dizini hazırlanmıştır. Letâif-i Şerîfe örneğinden hareketle, letâifnâme türü metinlerin dil özellikleri, söz varlığı ile Türk dili ve edebiyatı eğitimindeki yeri ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines Letâif-i Şerîfe, a prose work transcribed in the 17th century. The stories within this religious work are generally centered around prophets (such as Prophet Muhammad, Moses, Jonah, and Joseph), prominent Sufi figures distinguished by their devout lifestyles (such as Rābiʻa al-ʻAdawiyya, Bāyezīd Bistāmī, and Junayd al-Baghdādī), and the exemplary events from their lives. The work, of unknown authorship, begins with the title“Hazā Kitāb-ı Letā'if-i Şerîfe-i Risāle-i Ahmed Cürcânî'den Rivāyet.”Following comprehensive catalog searches, the sole known manuscript of the work was identified at the Konya İzzet Koyunoğlu Library. The study is composed of five chapters. The first chapter is the“Introduction,”which outlines the problem statement, the aim, and the significance of the research. The second chapter,“Theoretical Framework,”reviews the existing literature on the subject. The third chapter,“Methodology,”explains the research method employed. The fourth chapter provides an analysis of the work from the perspective of language and literature education, followed by the transcribed text and a grammatical index. Finally, the fifth chapter,“Discussion and Conclusion,”presents the overall evaluation and findings. In this research, a linguistic analysis of the work has been conducted, its text has been transcribed, and a grammatical index has been prepared. Using Letâif-i Şerîfe as a case study, this study seeks to determine the linguistic features, vocabulary, and the role and importance of the letâifnâme genre in Turkish language and literature education.