Taşınmaz üzerinde dikili bitkiler ve bunlara ilişkin hukuki sonuçlar
Standing plants on immovable property and their legal consequences
  1. Tez No: 980171
  2. Yazar: EKİN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETEM SABA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, taşınmazlar üzerinde bulunan dikili bitkilerin hukukî statüsü ve bu statüye bağlı olarak ortaya çıkan sonuçlar, TMK çerçevesinde ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Özellikle TMK'nın temel hükümleri ışığında; bitkilerin taşınmazın bütünleyici parçası olup olmadığı, bu bitkilerin mülkiyet hakkı kapsamında nasıl değerlendirileceği ve taşınmazla birlikte el değiştirmeleri durumunda doğabilecek hukukî sonuçlar ele alınmıştır. Bitkilerin taşınmaz üzerindeki konumuna ilişkin tartışmalar hem teorik hem de uygulamaya dönük çok sayıda sorunu beraberinde getirmektedir. Bu yüzden, bu çalışmada, TMK'nın ilgili maddeleri, Yargıtay kararları ve öğretideki görüşler dikkate alınarak kapsamlı bir çözümlemede bulunulmuştur. Bitkilerin taşınmazla olan fiziksel ve ekonomik bağlantıları göz önüne alındığında, bu unsurların genel kural olarak bütünleyici parça niteliği taşıdığı; ancak bazı özel ve istisnaî durumlarda, bu niteliklerinden ayrılarak bağımsız bir mülkiyet konusu olabilecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Nitekim, bitkilerin taşınmazdan fiilen ayrılması veya ekonomik işlevlerinin taşınmazdan bağımsız olarak değerlendirilmesi, bu ayırımı doğrudan etkilemektedir. Özellikle, malikin ayırma hakkını kullanması veya taraflar arasında yapılan sözleşmelerin içeriği ve ifa biçimi, bitkilerin eşya hukukundaki konumunu değiştirebilmektedir. Çalışmada öncelikle, eşya hukukunun temel kavramları ışığında taşınmaz ve taşınır ayrımı ile bitkilerin botanik özellikleri ve bunların hukukî sınıflandırmalara etkisi analiz edilmiştir. Devamında, malikin bitkiler üzerindeki kullanma (usus), yararlanma (fructus) ve tasarruf (abusus) yetkileri ile bitkilerin doğal ürün olarak değerlendirilmesi incelenmiştir. Ayrıca, bitkilere ilişkin kazandırıcı işlemler borçlandırıcı ve tasarruf işlemleri bakımından sınıflandırılmış, özellikle satış ve devir işlemleri bağlamında değerlendirmelere yer verilmiştir. Son olarak, sınırlı aynî haklara konu olan taşınmazlarda bitkilerin hukukî durumu; intifa, üst, oturma, kaynak hakkı, taşınmaz yükü ve ipotek gibi haklar bağlamında kapsamlı biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal status of standing plants located on immovable properties and the legal consequences arising from this status are examined in detail within the framework of the Turkish Civil Code (TCC). In particular, based on the fundamental provisions of the TCC, the research addresses whether plants constitute an integral part of the immovable property, how they are evaluated within the scope of property rights, and what legal outcomes may arise if they are transferred along with the immovable. The position of plants on immovable properties gives rise to numerous theoretical and practical legal questions. Therefore, this study presents a comprehensive analysis based on the relevant provisions of the TCC, precedents of the Court of Cassation, and scholarly opinions. Taking into account the physical and economic connection between plants and the immovable, the study concludes that, as a general rule, plants are considered integral parts of the immovable. However, in certain specific and exceptional situations, they may lose this quality and be subject to independent ownership. In particular, the actual separation of the plants from the land or the economic evaluation of their function independently from the immovable directly influences this distinction. The owner's exercise of the right of separation, as well as the content and manner of performance of contracts concluded between parties, may also alter the legal classification of plants within property law. The study begins with an analysis of the fundamental concepts of property law, focusing on the distinction between immovable and movable property, along with an examination of the botanical characteristics of plants and their influence on legal classifications. Then, the owner's rights of use (usus), enjoyment (fructus), and disposal (abusus) over the plants, as well as the classification of plants as natural fruits, are assessed. Furthermore, the study categorizes the acquisitive transactions related to plants as obligational and dispositive acts, with particular emphasis on sales and transfer transactions. Finally, the legal status of plants on immovable properties subject to limited real rights is extensively evaluated within the context of usufruct, superficies, habitation, source rights, servitudes, and mortgage.