Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde kamu politikası aracı olarak politika kurulları (2018-2023)
Policy councils as instruments of public policy in the Presidential System of Government (2018–2023)
- Tez No: 980172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAYET BURCU AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin 16 Nisan 2017 referandumu ile kabul edilen ve 9 Temmuz 2018'de yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni (CHS) siyasal, yönetsel ve ekonomik boyutlarıyla değerlendirmektedir. Parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin temel gerekçeleri arasında koalisyon hükümetlerinin neden olduğu istikrarsızlık, yürütme erkinin güçlendirilmesi ve yönetimde çift başlılığın ortadan kaldırılması bulunmaktadır. Yeni sistemin, yasama, yürütme ve yargının sert ayrılığı ilkesine dayandığı belirtilmektedir. Araştırma bulgularına göre CHS'nin hızlı karar alma mekanizması ve siyasi istikrar açısından avantajlar sunduğu görülmektedir. Ancak demokratik denetim mekanizmalarındaki zayıflama ve yasama organının yürütme üzerindeki denetim yetkisinin azalması önemli bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Özellikle Meclis soruşturması ve gensoru gibi denetim araçlarının kaldırılması, hesap verebilirlik açısından eksiklikler yaratmaktadır. Ekonomik yönetişim bağlamında ise Merkez Bankası ve diğer bağımsız kurumların özerkliğinin azalmasının piyasa güvenini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Politika kurulları, uzmanlaşmayı ve etkin yönetimi destekleyici bir yapı olarak görülse de idari ve hukuki statülerinin belirsizliği, yetki çatışmaları ve verimsizliğe neden olmaktadır. Ayrıca, karar alma süreçlerinde toplumun farklı kesimlerinin yeterince temsil edilmemesi, demokratik katılım açısından eleştirilmektedir. Bu doğrultuda, CHS'nin daha demokratik ve etkin bir yapıya kavuşturulması için yasama organının denetim yetkilerinin güçlendirilmesi, politika kurullarının idari çerçevesinin netleştirilmesi ve demokratik katılım mekanizmalarının artırılması önerilmektedir. Ayrıca, ekonomik yönetişimde bağımsız kurumların özerkliğinin güvence altına alınması ve şeffaflığın artırılması gerekliliği vurgulanmaktadır. CHS'nin sürdürülebilirliği, demokratik denge ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ile doğrudan ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the Presidential Government System (PGS), which was adopted through the April 16, 2017, referendum and officially implemented on July 9, 2018, in Türkiye from political, administrative, and economic perspectives. The primary rationale for transitioning from a parliamentary system to a presidential system includes the instability caused by coalition governments, the strengthening of executive power, and the elimination of dual executive authority. The new system is characterized by a strict separation of powers between the legislative, executive, and judicial branches. Research findings indicate that the PGS offers advantages in terms of rapid decision-making mechanisms and political stability. However, the weakening of democratic oversight mechanisms and the reduction of the legislature's supervisory authority over the executive emerge as significant concerns. In particular, the abolition of traditional oversight tools such as parliamentary inquiries and motions of no confidence has created a gap in accountability. In the realm of economic governance, the diminished autonomy of independent institutions such as the Central Bank has been identified as a factor negatively affecting market confidence. Although policy councils are envisioned as structures that enhance specialization and efficient governance, their ambiguous administrative and legal status leads to authority conflicts and inefficiencies. Furthermore, the inadequate representation of diverse societal groups in decision-making processes has been criticized for limiting democratic participation. Accordingly, this study suggests that the PGS should be restructured to become more democratic and efficient by strengthening the legislature's oversight authority, clarifying the administrative framework of policy councils, and enhancing participatory mechanisms in governance. Additionally, ensuring the autonomy of independent economic institutions and increasing transparency in economic policymaking are emphasized as crucial requirements. The sustainability of the PGS is directly linked to the reinforcement of democratic checks and balances.