PIC serisi mikrodenetleyiciler kullanarak bilgisayar ile çift adım motor kontrolü
Computer control of two stepper motors by using PIC series microcontrollers
- Tez No: 98020
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAFİG SAMEDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, mikrodenetleyicinin arabirim olarak kullanıldığı bilgisayar kontrol sistemi ile adım motorlarının en iyi şekilde nasıl kontrol edileceği ve iki adım motoru kullanarak pozisyon kontrolünün nasıl yapılacağı araştırılmıştır. Mikrodenetleyicinin sunduğu avantajlardan faydalanılarak kontrol sistemindeki eleman sayısı minimuma indirilmiştir. Mikrodenetleyicinin ADC uçları kullanılarak sargı kısa devre testi ve adım motoru için gerekli olan PWM farklı bir yazılım metodu ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada arabirim kontrol elemanı Microchip firmasının PIC16C711 mikrodenetleyicisidir. Sürücü devre H köprü modeli olup sürücü eleman olarak MOSFETler kullanılmıştır. Adım motoru besleme gerilimi +11 V yada +75 V arasında seçilebilir. Düşük güçlü uygulamalarda +11 V kullanılırken, yüksek güçlü uygulamalarda +75 V PWM metodu üe kullanılır. Tez' de her iki uygulama için PIC16C711'in programı verilmiş olup pozisyon kontrol sistemi Nakış Makinesinde kullanılmıştır. Sinan KIVRAK
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, we studied the possible ways of controlling Stepper Motors in best performance by using computer controlled systems where microcomputer, were used as interfaces. We also investigated how to make position control by using two Stepper Motors. We minimized the number of components in the control system by using the advantages of microcontrollers. Furthermore, We developed a new software to test the short circuits in the system and a different PWM generation with the help of ADC of microcontroller. The microcontroller we used in this study was PIC16C711 microcontroller of Microchip Corporation. The driver circuit was H-bridge model. Where MOSFETS were used. In our system, the power voltage of the Stepper Motors may be either +11 or +75 Volts. While +11V is used for low power applications, +75 V is used for high power systems with PWM method. The PIC16C711 program for these two applications is also given. Our position control method was applied to Embroidery Machines. Sinan KIVRAK