Anti-damping uygulamaları ve Türk-Amerikan hukukundaki yeri
Anti-dumping measures and their legal status in Turkish and U.S. law
- Tez No: 980204
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Küresel ticaret, tarih boyunca birçok evrim geçirmiştir. Önceki dönemlerde çok düşük seviyelerde kalan küresel ticaret; teknolojinin gelişimi ve devletlerarası ilişkilerin yoğunluğu sayesinde yirminci asırda daha çok ehemmiyet kazanmıştır. Ülkeler bir taraftan serbest ticaretin imkânlarından faydalanırken diğer taraftan da ticari korumacılık politikalarını kullanmak durumunda kalmıştır. Bu durum, küresel ticaretin en büyük sorunu haline gelmiştir. Bu soruna çözüm için Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) imzalanmış, sonrasında belirli aralıklarla müzakere turları yapılmış ve nihayetinde Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurulmuştur. Ticari koruma politikalarının önemli argümanlarından olan anti-damping, bu sürecin başlıca konusu olmuştur. Anti-damping, ithal edilen ürünün yurt içi üreticilerine zarar vermesi veya zarar tehdidinin olması durumunda kullanılan bir ticari savunma aracıdır. Dampinge karşı önlemler ithalata vergi konularak veya taahhütler yoluyla alınmaktadır. Uluslararası çerçevesi GATT 1994 VI maddesi ve Anti-damping Anlaşması ile oluşturulmuştur. Kurumsal işleyişini ise DTÖ yürütmektedir. Anti-damping önlemleri dünyada birçok ülke tarafından kullanılmakla birlikte, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu önlemi daha sık kullanan iki ülkedir. Türkiye, dünya ticaretindeki yeri ve gelişmekte olan ülke olması nedeniyle bu önleme daha çok başvurmaktadır. ABD'nin ise dünyada en çok ithalat yapan ülke konumunda olması, onu bu tedbirleri kullanmaya itmiştir. Her iki ülkenin uygulamaları arasında birçok benzerlik bulunmakla birlikte bazı durumlarda farklı uygulamalar mevcuttur. Özellikle ABD'nin gerek yasal düzenlemeleri gerekse DTÖ'de en çok yargılanan ülke olması bu durumu ispatlamaktadır. Anti-damping, devletler için bir ticari koruma aracı olarak oluşturulan bir uygulama iken zamanla ticari silaha dönüşmüştür. Bu durum, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünya ticaretini olumsuz etkilemiş ve anti-dampingi birçok eleştirinin odağı haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Global trade has evolved throughout history. Previously very low, global trade gained greater importance in the twentieth century thanks to technological advancements and the intensity of intergovernmental relations. Countries were forced to utilize the opportunities of free trade while simultaneously resorting to trade protectionism. This situation became a major problem in global trade. To address this problem, the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) was signed, followed by periodic rounds of negotiations, and ultimately, the World Trade Organization (WTO) was established. Anti-dumping, a key argument in trade protection policies, became the central theme of this process. Anti-dumping is a trade defense tool used when an imported product harms or threatens to harm domestic producers. Anti-dumping measures are implemented by imposing duties on imports or through commitments. The international framework was established by Article VI of the GATT 1994 and the Anti-dumping Agreement. The WTO oversees its institutional operations. While anti-dumping measures are used by many countries worldwide, Turkey and the United States (US) are the two countries that use them more frequently. Turkey, due to its position in global trade and its status as a developing country, is more likely to resort to this measure. The US's position as the world's largest importer has led it to employ these measures. While there are many similarities between the practices of both countries, there are also differences in some cases. This is particularly evident in the US's legal framework and its status as the country most prosecuted by the WTO. Antidumping, originally designed as a trade protection tool for states, has evolved into a commercial weapon over time. This has negatively impacted global trade, particularly in developing countries, and made antidumping a focus of much criticism.