Dâniş Remzi Korok'un edebî kişiliği
Dâniş Remzi Korok's literary personality
- Tez No: 980215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER APAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türk edebiyatı alanı araştırmalarında adı neredeyse hiç geçmeyen yazar, şair, gazeteci, eleştirmen Dâniş Remzi Korok'un hayatı, sanatı ve eserleri ele alınmıştır. Hayatı hakkında bilgi bulunmayan Dâniş Remzi'nin detaylı bir çalışma yapılarak biyografisi oluşturulmuştur. Yazdığı eserlerle, farklı alanlarda öncü çalışmalar yaptığı anlaşılan yazarın, 1936-1976 yılları arasında basıldığı tespit edilen 128 eseri tez kapsamı dâhilinde tasnif edilerek tablolaştırılmıştır. Asıl mesleğinin gazetecilik olduğu öğrenildiğinden çalıştığı ve edebî alanda var olduğu süreli yayınlar tespit edilerek taranmıştır. Elde edilen veriler, Dergi ve Gazete Faaliyetleri bölümünde listelenerek edebî yayınlarında öne çıkan metinlerine örnekler verilmiştir. Edebî kişiliğini oluşturabilmek için incelenen eserlerinde Türk modernleşmesi kapsamında halk hikâyelerini toplumun değişen yapısına göre yeniden yayınladığı,“Cumhuriyetçi zihniyet”çerçevesinde yetiştirilmesi gerektiğine inandığı Cumhuriyet gençlerinin en iyi versiyonuna ulaşmak için eserlerinde“cinsî”,“millî”,“beden”ve“aile”terbiyesini ele aldığı görülmüştür. Bu bağlamda, yazarın mizacının daha iyi anlaşılabilmesi için elde edilen veriler tematik olarak ayrıştırılmış ve yazarın zihniyeti; aile, cinsellik, aşk, polisiye, korku, din ve Türkçülük olmak üzere yedi başlık altında incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Seçilmiş Metinler başlığında eserlerine örnek metinler verilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life, art, and works of Dâniş Remzi Korok, a writer, poet, journalist, and critic whose name is almost never mentioned in Turkish literature research. A detailed study has been conducted to create a biography of Dâniş Remzi, whose life is unknown. His works, which are understood to have been pioneering in various fields, have been classified and tabulated within the scope of the thesis. Since his primary profession was journalism, the periodicals in which he worked and in which he participated in the literary field were identified and scanned. The obtained data is listed in the“Magazine and Newspaper Activities”section, and examples of prominent texts from his literary publications are provided. In his works, analyzed to establish his literary personality, he republished folk tales within the framework of Turkish modernization, reflecting the changing structure of society. He also addressed the“gender,”“national,”“physical,”and“family”upbringing in his works to achieve the best possible version of the Republic's youth, whom he believed should be raised within the framework of a“Republican mentality.”In this context, the data obtained was disaggregated thematically to better understand the author's temperament, and his mindset was examined under seven headings: family, sexuality, love, detective fiction, horror, religion, and Turkism. The final section of the study, titled“Selected Texts,”concludes the study by presenting examples of his works.