Assessment of influences among classical Turkish music composers: A social network analysis
Klasik Türk musikisi bestekarları arasındaki etkilerin değerlendirilmesi: Sosyal ağ analizi
  1. Tez No: 555384
  2. Yazar: AYKUT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bestekarlar toplumda önemli figürlerdir. Bestekarların çalışmaları müzik dinlemekten zevk alan kişileri eğlendirir ve takdir görür. Bu çalışmada, Klasik Türk Musikisi bestekarları arasındaki etkileşimlerin anlamlı yorumlamalar yaparak çalışılmasına odaklandık. Klasik Türk Musikisinin Osmanlı Klasik Musikisine dayandığı, Enderun, Mehterhane-yi Hümâyûn, Muzıkay-ı Hümâyûn, Mevlevihaneler ve müzik okullarında ortaya çıkıp geliştiği yaygın bir anlayıştır. Klasik Batı Müziğindeki özelliklerin aksine, Klasik Türk Musikisi Meşk sistemi adı verilen farklı bir eğitim tekniğini içermektedir. Oktar (2009)'ın web sitesinden alınan özgün bir veri kümesini kullanmaktayız. Web sitesi Remzi Oktar (TRT Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği Ses Sanatçısı) tarafından müzik severlerin katkılarıyla kurulmuştur. Bu arşiv TRT kaynaklarına dayanmaktadır. Bu çalışmada daha iyi görselleştirme ve yüksek yorumlama gücüne ulaşabilmek amacıyla, 1901'den önce doğan ve en az 12 bestesi olan bestekarların verileri kullanılmıştır. Sonuç olarak, sosyal ağ analizi için 99 tane eşsiz bestekar elimizde kalmıştır. Ayrıca, verimizdeki bestekarlar tarafından 181 eşsiz makam ve 136 eşsiz usul kullanılmıştır. Yöntemsel bakış açısına göre bu çalışmada, Derece Merkeziliği, Özvektör Merkeziliği, Arasındalık Merkeziliği, Ortalama Ağırlık Merkeziliği, Modülerlik ve PageRank gibi yaygın ağ analizi teknikleri uygulanmıştır. Gephi yazılımı sosyal ağ analizi aracı olarak veriyi sergilemek ve görselleştirmek için seçilmiştir. Bahsedilen göstergeçlere ek olarak, biz ayrıca bestekarların dönemlerini, yerlerini, okullarını, iş yerlerini ve uyruklarını ağı daha ileri seviyede yorumlayabilmek için dikkate aldık. Buna ek olarak, bestekarların ilişkileri Öztuna (1990)'dan alınan, bestekar öğretmen ağı ve bestekarlar ağını içeren bilgiler aracılığıyla ölçülmüştür. Sonrasında, bestekarların birbirlerine olan etkilerini ortaya çıkarmak için makam, usul ve makam ve usulün birleşimini içeren verilerle birbirlerine olan benzerliklerine bakarak, bestekarların ilişkilerini Python yazılımı ile hesapladık. Makam ve usul benzerliğini ölçebilmek için kosinüs benzerliği indeksi uygulanmıştır. Bestekarların kullandığı makam ve usul verileri kelime torbası olarak düşünülmüştür. Dolayısıyla, bestekarların kullandıkları her bir makam ve usullerin sayıları benzerlik hesaplamasında dikkate alınmıştır. Klasik Türk Musikisi eğitiminin merkezinde yatan meşk sistemi aracılığıyla öğretmenden öğrenciye aktarılan makam ve usuller önemli belirteçlerdir. Analizde, ansiklopediden (Öztuna, 1990) alınan bilgilere ve bestekarların makam ve usul benzerliği değerlerine dayandırılarak karşılaştırma ve yorumlama yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına istinaden, Klasik Türk Musikisinin önemli figürlerinin ve yaratıcılığın oluştuğu yerlerin ortaya çıkarılmış olması gelecekte bu alanda çalışacak olan kişilere geniş bir bakış açısı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Composers are important figures in society. Their works are admired and give pleasure to people who enjoy listening to music. In this research, we focus on assessing influence among classical Turkish music composers. There is a common understanding that classical Turkish music, rooted in Ottoman classical music, emerged from and is improved upon in Enderun, Mehterhane-yi Hümâyûn, Muzıkay-ı Hümâyûn, Mevlevihanes, and other music schools. Contrary to the style of western classical music, classical Turkish music is based on a different training technique, namely the Meşk system. We use a novel dataset gathered from Oktar (2009). The website was built by Remzi Oktar (Vocal Artist of Turkish Art Music in Radio of TRT Ankara) with contributions from music lovers. This archive depends on TRT sources. In this study, for the purpose of achieving better visualization, higher interpretative power, and a focus on the periods that are highly important in the development of classical Turkish music, data of composers who were born before 1901 and have at least 12 works were used. As a result, 99 unique composers are included in the social network analysis. Also, 181 unique maqams and 136 unique tempos are used by the composers in our data. From a methodological point of view, common network analysis techniques including degree centrality, eigenvector centrality, betweenness centrality, average weighted degree, modularity, and page-rank are applied in this study. As a social network analysis tool, Gephi Software, was chosen to illustrate and visualize data. In addition to the mentioned indicators, we also consider periods, locations, schools, workplaces, and nationalities of the composers to further interpret the network. Moreover, relationships among composers are measured using information that includes composer-teacher networks and composer networks from Öztuna (1990). Next, relationships among composers are calculated using maqam, tempo, and the combination of maqam and tempo similarity with Python software to reveal the composers' influence on each other. To measure maqam and tempo similarity, cosine similarity index is performed. Data of maqam and tempo, which are used by composers, are treated as of word groupings. Accordingly, the number of each maqam and tempo used by composers are taken into consideration to compute similarity. Maqam and tempo are important indicators since these are transferred from teacher to student through the Meşk system that lies at the core of education in classical Turkish music. The analysis, comparison, and interpretation are based on the information extracted from the encyclopedia (Öztuna, 1990) and the values of maqam and tempo similarity of composers. Based on the results of this study, important figures of classical Turkish music and areas where creativity occurs are revealed that provide a broader perspective for people who will study in this area in future.