Çocukların problem çözme becerileri ile öz düzenlemeli öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between children's problem solving skills and their self-regulated learning skills
  1. Tez No: 980254
  2. Yazar: YEŞİM GÜLBURNU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VUSLAT OĞUZ ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi eğitimine devam eden çocukların problem çözme becerileri ile öz düzenlemeli öğrenme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Mersin ilinde bulunan 60-72 aylık okul öncesi eğitime devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Mersin'in çeşitli ilçelerindeki üç bağımsız anaokulu ve altı ilkokula bağlı anasınıflarında eğitim gören toplam 208 çocuk meydana getirmektedir. Çalışma grubunun belirlenmesinde, olasılıksız örnekleme yöntemlerinden biri olan kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde, çocukların problem çözme beceri düzeylerini değerlendirmek amacıyla Oğuz & Köksal Akyol (2015) tarafından geliştirilen Problem Çözme Becerileri Ölçeği, öz düzenlemeli öğrenme becerilerini ölçmek için ise Whitebread et al. (2009) tarafından geliştirilen ve Saraç, Karakelle ve Whitebread (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizine göre, çocukların problem çözme becerisi puan ortalaması 31.94, standart sapması ise 14.24 olarak bulunmuştur. Bu sonuç, çocukların problem çözme becerilerinin düşük düzeyde olduğunu ve beceri düzeylerindeki farklılığın yüksek olduğunu göstermektedir. Diğer yandan, öz düzenlemeli öğrenme becerisi ortalaması 47.82, standart sapması ise 8.37 olarak belirlenmiştir. Bu bulgu, çocukların bu alandaki becerilerinin yüksek ve dağılımın daha homojen olduğunu göstermektedir. İki değişken arasındaki ilişki incelendiğinde, problem çözme becerileri ile öz düzenlemeli öğrenme becerileri arasında orta düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir (r = 0.339, p < .01). Bu durum, problem çözme becerisi yüksek olan çocukların öz düzenlemeli öğrenme becerilerinin de nispeten yüksek olduğunu, ancak bu ilişkinin güçlü bir yapı taşımadığını göstermektedir. Ayrıca, öz düzenlemeli öğrenme becerisinin problem çözme becerileri üzerindeki yordayıcı etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan basit doğrusal regresyon analizi sonucunda, öz düzenlemeli öğrenme becerisinin problem çözme becerisinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu ortaya konmuştur (R^2=.115, p < .05). Elde edilen sonuçlara bağlı olarak sınıf içi etkinliklerde çocuklara bireysel farklılıklarını dikkate alan esnek problem çözme fırsatları sunulmalı ve öz düzenlemeli öğrenme becerilerin gelişimini sürdürebilmek için çocukların kendi öğrenme süreçlerini planlayabilecekleri, seçim yapabilecekleri ve görevlerini takip edebilecekleri öğrenme ortamları oluşturulmalıdır. Ayrıca her iki beceri birbirini destekleyecek biçimde bütüncül olarak ele alınmalıdır. Özellikle dikkat kontrolü, strateji geliştirme ve kendini değerlendirme gibi becerilerin kazandırılmasına yönelik oyun temelli öğrenme yaklaşımlarına da ağırlık verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between preschool children's problem-solving skills and their self-regulated learning abilities. The research was conducted in line with the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The study population consisted of children aged 60–72 months who were enrolled in preschool education in Mersin during the 2024–2025 academic year. The sample comprised a total of 208 children attending three independent kindergartens and six preschool classrooms affiliated with primary schools located in various districts of Mersin. In the selection of the study group, the convenience sampling technique, one of the non-probability sampling methods, was employed. During the data collection process, the Problem-Solving Skills Scale developed by Oğuz and Köksal Akyol (2015) was used to assess children's levels of problem-solving skills, while the Independent Learning Behaviors Scale, originally developed by Whitebread et al. (2009) and adapted into Turkish by Saraç, Karakelle, and Whitebread (2019), was employed to measure self-regulated learning skills. According to the analysis of the collected data, the mean score for problem-solving skills was found to be 31.94, with a standard deviation of 14.24. This result indicates that children's problem-solving skills were at a low level, with considerable variability among individuals. Conversely, the mean score for self-regulated learning skills was 47.82, with a standard deviation of 8.37, suggesting that children's skills in this area were at a moderate to high level and that the distribution was relatively homogeneous. When the relationship between the two variables was examined, a moderate, positive, and statistically significant correlation was identified between problem-solving skills and self-regulated learning abilities (r = 0.339, p < .01). This finding indicates that children with higher problem-solving skills also tend to have relatively higher self-regulated learning abilities, although the strength of this relationship is not particularly robust. Furthermore, a simple linear regression analysis conducted to evaluate the predictive effect of self-regulated learning on problem-solving skills revealed that self-regulated learning abilities were a significant predictor of problem-solving skills (R² = .115, p < .05). Based on these findings, it is recommended that classroom activities provide children with flexible problem-solving opportunities that account for individual differences. Additionally, to foster the development of self-regulated learning abilities, learning environments should be designed to enable children to plan their own learning processes, make choices, and monitor their tasks. Both skill domains should be approached in an integrated manner, as they mutually reinforce one another. In particular, play-based learning approaches aimed at enhancing attention control, strategy development, and self-evaluation skills should be emphasized.