Yalın uygulamalar ile süreç iyileştirme: bir tekstil işletmesinde değer akış haritalama uygulaması
Process improvement with lean applications: value stream mapping application in a textile company
  1. Tez No: 980280
  2. Yazar: MOHAMMED ALI ABDO HUSSEIN AL-SUHBANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN SAMİ KÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzün aşırı rekabetçi ortamında, kuruluşlar başarılı olmak için tüketici memnuniyetine odaklanmalıdır. Bu, yeni fikirlere ve gelişmelere açık olmayı gerektirmektedir. Müşteriye odaklanarak, işletmeler sadece ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda beklentilerini de aşmayı amaçlamaktadır. Rekabete ayak uydurabilmek için hizmetler, geleneksel üretim tekniklerinden mevcut pazar taleplerine daha uygun sistemlere doğru kaymaktadır. Yalın üretim, rekabet gücünü artıran ve müşteri merkezli operasyonları teşvik eden bir yöntem haline gelmiştir. Yalın üretimin amacı, değer katmayan faaliyetlerden veya israftan kurtularak ve müşteriye değer katan faaliyetleri öne çıkararak üretim prosedürlerini geliştirmektir. Yalın üretimde önemli bir uygulama olan değer akışı haritalama, ürün değerine katkıda bulunan faaliyetlerin tanınmasına ve bunlara odaklanılmasına yardımcı olur. Bu araştırma, yalın üretim bağlamında değer akış haritalama ilkesini keşfetmeyi ve bir üretim işletmesinde pratik bir uygulama yoluyla etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İstanbul'da denim üretimi yapan bir işletmede değer akış haritalama yöntemini kullanmış, toplanan bilgilerden yararlanarak bir mevcut durum haritası ve önerilen iyileştirmelere dayalı bir gelecek durum haritası oluşturmuştur. Daha sonra, iki harita arasındaki karşılaştırmalar incelenmiş ve ortaya çıkan avantajlar değerlendirilmiştir. Uygulama alanındaki mevcut durum değer akışı haritası incelendiğinde, israfın çevrim süresini önemli ölçüde uzattığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, yalın üretim yöntemleri (otomasyon ve kaizen) uygulandıktan ve belirlenen iyileştirmeler yapıldıktan sonra, israfın azaltıldığı, prosedürlerin senkronize edildiği ve değerin tüketici gereksinimleriyle uyumlu olarak sağlandığı yapılandırılmış bir prosedürü gösteren bir gelecek durum haritası üretilmiştir. Sonuç olarak, üretim teslim süresi %45 oranında azalmış, 15.643 günden 8.603 güne düşmüştür. Ayrıca, işlem süresi 51 saniyeden 47,6 saniyeye düşerek yaklaşık %7 oranında bir iyileşme elde edilmiştir. Arena simülasyon sonuçları da bu iyileştirmeleri doğrulamış ve önerilen gelecekteki senaryonun performans açısından uygulanabilir olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive environment, organisations should focus on customer satisfaction in order to succeed. This requires being ready for new ideas and developments. By focusing on the customer, organisations aim not only to meet their demands but also to exceed their expectations. To keep up with competition, services are shifting from traditional production techniques to systems that are more lined up with existing market demands. Lean production has become a method that actually increases competitiveness and encourages customer-centric operations The aim of lean production is to improve production procedures by eliminating non-value-adding activities or waste and highlighting activities that add value to the customer. Value stream mapping, an important application in lean production, helps to identify and focus on activities that contribute to product value. This research intends to explore the principle of value stream mapping within the context of lean production and evaluate its effectiveness through a practical application in a manufacturing company. The research then applied the value stream mapping method in a denim manufacturing company in Istanbul, utilising the collected information to create a current state map and a future state map based on recommended improvements.The research study then examined the inconsistencies between the two maps and assessed the resulting advantages. When the current state value stream map in the application area was examined, it was determined that waste significantly increased the cycle time. However, following the implementation of lean production techniques and identified improvements, a future state map was created, illustrating a streamlined process in which non-value-adding activities were reduced. As a result, the production lead time decreased by approximately 45%, from 15,643 days to 8,603 days. Furthermore, the processing time decreased from 51 seconds to 47.6 seconds, achieving an improvement of approximately 7%. The Arena simulation results also validated these improvements and demonstrated that the proposed future scenario is feasible in terms of performance.