Sokak heykellerinin plastik bağlamda incelenmesi: Yalova ili örneği
Examination of street sculptures in a plastic context: The example of Yalova province
  1. Tez No: 980378
  2. Yazar: TUBA KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDUHA SATIR KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
Özet
19. yüzyıldan itibaren Kafkasya, Batum, Kırım, Balkanlar ve Romanya gibi farklı coğrafyalardan zorunlu göç eden toplulukların yerleştiği Yalova, etnik çeşitliliğin etkisiyle zengin bir kültürel mirasa sahip olmuştur. Kentin çok kültürlü yapısı, yalnızca sosyal yaşamda değil, kamusal sanat eserlerinde de gözlemlenmektedir. Açık alanlarda sergilenen heykel ve anıtlar, bu çeşitliliğin görsel hafızada yer etmesini sağlamaktadır. Ancak Yalova'daki bu eserlerin büyük bir kısmı hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Sanatçıları, yapım tarihleri, kullanılan malzemeleri ve amaçları çoğu zaman kayıt altına alınmamıştır. Bu durum, kent belleği açısından önemli bir boşluk yaratmıştır. Mevcut literatürde Yalova'daki heykel ve taşınabilir anıtlarla ilgili kapsamlı bir çalışma yer almamaktadır. Tez çalışması kapsamında Yalova'daki açık hava heykel ve anıtlarının nerede, ne zaman ve kim tarafından yapıldığını tespit ederek bu bilgileri belgelemeyi amaçlamıştır. Eserlerin yapım süreçlerini, kullanılan malzemeleri ve biçimsel özelliklerini ayrıntılı biçimde incelemiş; her bir eserin estetik değerinin yanı sıra toplumsal ve tarihsel anlamlarını da ele alarak Yalova'nın kültürel mirasına katkı sağlayacak bir arşiv çalışması ortaya koymuştur. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmayla hem kent belleğine katkı sunmayı hem de kamusal sanat eserlerinin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda farkındalık yaratmayı hedeflemiştir. Sonuç olarak, Yalova'daki heykel ve anıtların yalnızca görsel değil, tarihsel ve sosyolojik birer belge olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 19th century, Yalova has become home to communities forcibly displaced from various regions such as the Caucasus, Batumi, Crimea, the Balkans, and Romania. This influx has endowed the city with a rich cultural heritage shaped by ethnic diversity. Yalova's multicultural character is reflected not only in its social life but also in its public art. Sculptures and monuments displayed in open spaces serve as visual markers of this diversity in the city's collective memory. However, there is insufficient information about many of these works in Yalova. Details such as the artists, dates of creation, materials used, and intended purposes are often undocumented, creating a significant gap in the city's historical record. The existing literature lacks a comprehensive study on Yalova's sculptures and portable monuments. This thesis aims to document the location, date, and creators of outdoor sculptures and monuments in Yalova. It examines the production processes, materials, and formal characteristics of each work in detail, while also exploring their aesthetic value and sociohistorical significance. The study contributes to Yalova's cultural heritage by establishing an archival record. Conducted using qualitative research methods, this work seeks to enrich the city's memory and raise awareness about the preservation and transmission of public art to future generations. Ultimately, it concludes that the sculptures and monuments in Yalova should be regarded not only as visual artifacts but also as historical and sociological documents.