Büyük Selçuklular'da saray şairleri (1040-1157)
Court poets in the Great Saldjuks (1040-1157)
  1. Tez No: 980379
  2. Yazar: BÜŞRA AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Şairlerin yazmış oldukları şiirleri yüzyıllardır insanlığın duygularını, tecrübelerini ‎aktaran önemli bir metin olmuştur. Tarih içerisinde bu metinlerin değeri son derece ‎önemlidir. Çünkü şairler yaşadıkları dönemi şiirleri ile doğrudan yansıtırlar. ‎Câhiliye döneminde şairler kabilelerini yücelttikleri için oldukça kıymetliydiler. ‎İslâmiyetin gelişi ile bu durum kısmen sekteye uğramıştır. Çünkü İslâm ümmet ‎bilincini savunmaktaydı. Emevîler'den itibaren sarayların yapılması ve buralarda ‎şairlerin de yaşamaya başlamasıyla saray şairleri denilen kişiler ortaya çıkmaya ‎başlamıştır. Halifeler, hükümdarlar tarafından verilen caizeler saray şairlerinin ‎artmasına da sebebiyet vermiştir. Emevîler ile başlayan saray şairliği Büyük ‎Selçuklu Devleti'ne kadar ulaşmıştır. Büyük Selçuklu Devleti'nin hükümdarları da ‎şiire önem vermiş ve şairleri himaye etmişlerdir. Şairlerin yazdıkları şiirlerine ‎karşılık caize vermişlerdir. Saray şairleri diğer şairlerden farklı bulunmaktaydılar. ‎Çünkü saray şairleri genelde hükümdara yakın kişiler olurdu. Bu yüzden şahit ‎oldukları durumlar da önemlidir. ‎ İşbu tezde ele alınan kaynaklar üzerinden Büyük Selçuklu Devleti'nin saray şairleri ‎ve şiirleri saptanmaya çalışılmıştır. Gerekli görülen yerlerde şiirler üzerinden ‎yazıldığı döneme dair çıkarımda bulunmaya gayret edilmiştir. ‎
Özet (Çeviri)
Poetry written by poets has been a crucial text for centuries, conveying human ‎emotions and experiences. Throughout history, the value of these texts has been ‎extremely significant because poets directly reflect their era through their poems. ‎During the Djāhiliyya period, poets were highly valued for exalting their tribes. ‎With the advent of Islam, this situation was partially disrupted as Islam advocated ‎for a sense of community (ummah).‎ Starting from the Umayyad period, with the construction of palaces and poets ‎beginning to reside there, a new class of individuals known as court poets emerged. ‎The stipends given by caliphs and rulers also contributed to the increase in court ‎poets. The tradition of court poetry, which began with the Umayyads, continued up ‎to the Great Saldjuks state. The rulers of the Great Saldjuks state also valued poetry ‎and patronized poets, offering them stipends in return for their works.‎ Court poets were considered different from other poets because they were generally ‎close to the ruler. Therefore, the situations they witnessed are also important.‎ This thesis aims to identify the court poets and their poems within the Great ‎Saldjuks state, based on the sources examined. Where deemed necessary, efforts ‎have been made to draw inferences about the period in which the poems were ‎written, directly from the poems themselves.‎