Distal-orta yerleşimli lokal ileri evre rektum adenokanser tanılı hastalarda radyoterapi müdahalelerinin patolojik ve klinik tümör yanıt oranlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of radiotherapy interventions on pathological and clinical tumor response rates in patients diagnosed with distal-mid localized locally advanced rectal adenocarcinoma
  1. Tez No: 980411
  2. Yazar: YASİN ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, lokal ileri evre rektum kanserinde (LİRK), neoadjuvan radyoterapi (RT) doz eskalasyonunun tedavi yanıtına etkisini değerlendirmektir. 01.01.2018–31.12.2024 tarihleri arasında, distal-orta yerleşimli, klinik T3–4 ve/veya N+, iki farklı hastanede rutin pratikte uygulanan 2 farklı protokole göre tedavi edilen rektum adenokanser tanılı 58 hasta klinik ve patolojik yanıt oranları, toksisite ve sağkalım sonuçları açısından retrospektif olarak değerlendirildi. Yüksek doz RT uygulanan hastalarda primer lezyon ve patolojik lenf nodlarına 60 Gy/25 fraksiyon, mezorektum ve pelvik lenfatiklere 45 Gy/25 fraksiyon uygulanmıştı. Standart doz RT uygulanan hastalarda mezorektum ve pelvik lenfatiklere 45–50,4 Gy/25–28 fraksiyon veya 50 Gy/25 fraksiyon uygulanmıştı. Yüksek doz RT uygulanan hastalarda (n = 19), patolojik tam/tama yakın yanıt oranı (p = 0,039), klinik ve/veya patolojik tam yanıt oranı (p = 0,004) ve tümörün T evresinde gerileme oranı (p = 0,024) anlamlı olarak daha yüksekti. Patolojik tam yanıt (pTY) oranında (p = 0,066) ise istatistiksel anlamlılığa yakın artış saptandı. Çok değişkenli analizlerde, pTY ile ilişkili faktör bulunmazken, patolojik tam/tama yakın yanıt ile cinsiyet (p = 0,021) ve performans skoru (p = 0,046) arasında, klinik ve/veya patolojik tam yanıt ile klinik T evresi (p = 0,026) ve RT dozu (p = 0,035) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı. Standart ve yüksek doz RT uygulanan hastalarda; grad 3–4 akut (p = 0,379) ve geç (p = 0,216) toksisite, grad 3–4 erken (p = 0,490) ve geç (p = 1,000) postoperatif komplikasyon açısından istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak, LİRK'de yüksek doz RT, toksisite oranlarını artırmadan patolojik ve klinik yanıt oranlarını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of neoadjuvant radiotherapy (RT) dose escalation on treatment response in locally advanced rectal cancer (LARC). Fifty eight patients diagnosed with rectal adenocarcinoma, located in the distal-middle rectum with clinical T3–4 and/or N+ staging, and treated according to two different protocols routinely used in two tertiary referral centers between 01.01.2018 and 31.12.2024, were retrospectively evaluated for clinical/pathological response rates, toxicity, and survival. In the high dose RT group, patients received 60 Gy in 25 fractions to the primary lesion and pathological lymph nodes, and 45 Gy in 25 fractions to the mesorectum and pelvic lymphatics. In the standard dose RT group, 45–50.4 Gy in 25–28 fractions or 50 Gy in 25 fractions was delivered to the mesorectum and pelvic lymphatics. Patients receiving high dose RT (n = 19) had significantly higher rates of near or complete pathological response (p = 0.039), complete clinical and/or pathological response (p = 0.004), and tumor downstaging (p = 0.024). A near-significant increase was also noted in pathological complete response (pCR) rate (p = 0.066). Multivariate analysis identified no significant factors associated with pCR. However, near or complete pathological response was significantly associated with gender (p = 0.021) and performance status (p = 0.046), while complete clinical and/or pathological response was linked to clinical T stage (p = 0.026) and RT dose (p = 0.035). No significant differences were observed between standard and high dose RT groups in terms of grade 3–4 acute (p = 0.379) or chronic (p = 0.216) toxicity, or early (p = 0.490) and late (p = 1.000) postoperative complications. In conclusion, high dose neoadjuvant RT in LARC improves response rates without increasing toxicity.