Rektum kanserinde aşağı anterior rezeksiyon yapılan hastalarda laparoskopik ve açık tekniğin karşılaştırılması: Retrospektif çalışma
Rectum carcinoma treated with low anterior resection: Laparoscopic vs open tecniques A retrospective study
- Tez No: 452407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR ÖZASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İleri evre rektum kansericerrahisinde, onkolojik sonuçlardabaşarıya ulaşma kaygısı nedeniyle laparoskopinin yeri ve kullanımı halen tüm dünyada tartışmalıdır. Bu çalışmadarektum kanseri nedeni ile aşağı anterior rezeksiyon (AAR) uygulanan hastalarda laparoskopik AAR'nin açık AARileerken dönemklinik veriler, komplikasyonlarve patolojik verilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem ve gereç: ÇalışmamızdaOcak 2012 ile Aralık 2015 tarihleri arasında rektum kanseri tanısı ile aynı cerrahi ekip tarafından laparoskopik veya açıkAAR uygulanan ardışık 201 hastanın; cinsiyet, yaş, Amerikan Anestezistler Derneği ameliyat öncesi risk skorlaması (ASA), tümör yerleşimi, uygulanan cerrahi tipi, ameliyat süresi, morbidite, hastanede kalış süresi, erken dönem klinikve patolojik verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 93'ü (%46,6) laparoskopik, 108'i (%53,4) açık cerrahi teknik ile AAR uygulanan toplam 201 hastanın demografik verileri incelendiğinde; ortalama yaş 61,84±12.22 (24-88) yıl, laparoskopik cerrahi grubunda 62,83±11.30 (29-82) yıl, açık cerrahi grubunda 61.00±12.95 (24-88) yıl olarak bulunmuştur. Tüm seride hastaların126'sı (%62,7) erkek, 75'i (%37,3) kadındır. Gruplar değerlendirildiğinde, laparoskopik cerrahi grubundaki hastaların 65'i (%69,9) erkek, 28'i (%30,1) kadın, açık cerrahi grubundaki hastaların 61'i (%56,5) erkek, 47'si (%43,5) kadındır. Hastaların ortalama ASA skoru 2,45 ±0.60 olarak bulunmuş olup laparoskopik ve açık cerrahi grubunda sırasıyla 2,34±0.58 ve 2,55±0.62 'tir. Hastaların toplamda %94,1'i ASA 2 ve 3 olup, laparoskopik ve açık cerrahı grubunda sırasıyla %94,6 ve %93,5'tir.Çalışmaya dâhil edilen hastalarda tümörlerin 11'i (%5,5) distal (3-5 cm), 90'ı (%44,8) orta (6-10 cm), 100'ü (%49,8) proksimal rektum (>10 cm) yerleşimlidir. Hastaların tamamına sfinkter koruyucu cerrahi yapılmış olup cerrahi teknik aşağı anterior rezeksiyondur. Çalışmaya dâhil edilen hastalarda toplamda 87 hasta (%43,2) patolojik evre 3-4 olarak saptanmış olup laparoskopik ve açık cerrahi grubunda sırasıyla 41 (%44,1) ve 46 (%42,6) hastadır. Çalışmaya dâhil edilen hastalarda laparoskopik grupta 37 hasta (%37,9) T1-2 ve 56 hasta (%60,2) T3-4 olaraşk saptanmış olup bu oranlar açık cerrahi grubunda sırasıyla 20 (%18,5) ve 88 (%81,5) hastadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The use of laparoscopy in the surgery of advanced stage rectal cancer is still a matter of debate all over the world, due to the consideration of getting unsuccessful oncological outcomes. In the present study, we aimed to compare the laparoscopic to open low anterior resection for rectal cancer in terms of the early-period clinical data, complications and the pathological data in the patients who were treated by low anterior resection (LAR) for rectal cancer. Materials and methods: In our study; gender, age, American Society of Anesthesiologists (ASA) pre-operative risk-scoring scale, location of tumor, type of surgical teratment, duration of surgery, morbidity, duration of hospitalization, and the early-period clinical and pathological data were evaluated retrospectively in the 201 consecutive patients who had undergone laparoscopic or open LAR for rectal cancer by the same surgical team between the dates of January 2012 and December 2015. Results: The study included a total of 201 patients; of these, 93 cases (46.6%) were in laparoscopic LAR group and 108 cases (53.4%) were in LAR group with open surgical technique. When their demographic data were evaluated, the mean age was found to be 61.84±12.22 (24-88) years in all cases investigated; this value was 62.83±11.30 (29-82) years in the laparoscopic surgery group, and 61.00±12.95 (24-88) years in the open surgery group. Of the patients in all series, 126 were male (62.7%) and 75 (37.3%) were female; when the groups were evaluated, the laparoscopic surgery group was found to include 65 (69.9%) male and 28 (30.1%) female patients, and the open surgery group was found to consist of 61 (56.5%) male and 47 (43.5%) female patients. The mean ASA score in the patients was assessed as 2.45 ±0.60; in the laparoscopic and open surgery groups, this value was 2.34±0.58 and 2.55±0.62, respectively. When the cases were evaluated as a whole, 94.1%of them were ASA 2 and 3; in the laparoscopic and open surgery groups, this value was found as 94.6%and 93.5%, respectively. In the patients included in the study, 11 (5.5%) tumors were located at the distal (3-5 cm), 90 (44.8%) tumors were located at the middle (6-10 cm), and 100 (49.8%) tumors were located at the proximal of the rectum (>10 cm). All of the patients were treated by sphincter sparing surgery, and the surgical technique was low anterior resection. When the cases were evaluated as a whole, 87 patients (%43,2) of them were pathologic stage 3-4, in the laparoscopic and open surgery groups, this value was found as 41 (%44,1) and 46 (%42,6) patients, respectively. In the laparoscopic surgery group 37 patients (%37,9) were T1-2 and 56 patients (%60,2) T3-4, this value was found as 20 patients (%18,5) and 88 patients (%81,5), respectively in the open surgery group.