Çay tohumlarından piroliz ve hidrotermal prosesle biyoyakıt eldesi
Production of biofuel from tea seeds via pyrolysis and hydrothermal process
  1. Tez No: 980410
  2. Yazar: SALSABEEL AL BATTAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUDDUSİ AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, atık çay tohumu (Camellia sinensis) iki termokimyasal dönüşüm yöntemi ile biyoyağ ve biyoçarüretmek için kullanılmıştır. Çay tohumları çay tohumu kabuğu ve çay tohumu içi olarak ayrılmış ve ilk aşamada farklı sıcaklıklarda ayrı ayrı pirolize tabi tutulmuştur. Sıcaklığın biyoyağ ve biyoçar verimi, elementel bileşimi, üst ısıl değeri (ÜID) ve enerji verimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çay tohumu içinden en yüksek üst ısıl değere (27,27 MJ/kg) sahip biyoçar ve en yüksek üst ısıl değere (32,77 MJ/kg) sahip biyoyağ, sırasıyla 300C ve 500C'de elde edilmiştir. Çay tohumu kabuğundan elde edilen biyoçar (23,28 MJ/kg) ve biyo-yağ için en yüksek üst ısıl değerler sırasıyla 500C ve 400C'de elde edilmiştir. İkinci bölümde, çay tohumu kabuğu ve çay tohumu çekirdeğinin hidrotermal karbonizasyonu farklı sıcaklıklarda (220, 230 ve 240C) gerçekleştirilmiştir. Sıcaklığın hidrokarbonların verimi, elementel bileşimi, üst ısıl değeri (ÜID) ve enerji verimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. En yüksek üst ısıl değere (30,90 MJ/kg) sahip hidroçar, 230C'de çay tohumu çekirdeğinden elde edilirken, en yüksek üst ısıl değere (27,15 MJ/kg) sahip hidroçar, 240C'de çay tohumu kabuğundan elde edilmiştir. Hidroçarların üst ısıl değerlerinin, test edilen tüm koşullarda biyoçarların üst ısıl değerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, bu tez, biyoyakıt olarak kullanılabilecek yüksek katma değerli biyo-yağ ve biyoçarın/hidroçarın, iki farklı termokimyasal biyokütle dönüşüm yöntemi kullanılarak atık çay tohumlarından üretilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, waste tea seed (Camellia sinensis) was used to produce bio-oil and biochar by two thermochemical conversion methods. Tea seeds were separated as tea seed shell and tea seed kernel, and in the first part they were subjected to pyrolysis individually at different temperatures. The effect of temperature on the yields, elemental composition, higher heating value (HHV) and energy yield of bio-oil and biochars was investigated. The biochar with the highest HHV (27,27 MJ/kg) and the bio-oil with the highest HHV (32,77 MJ/kg) were obtained from tea seed kernel at 300C and 500C, respectively. The highest higher heating values for biochar (23,28 MJ/kg) and bio-oil from tea seed shell were obtained at 500C and 400C, respectively. In the second part, hydrothermal carbonization of tea seed shell and tea seed kernel were performed at different temperatures (220, 230 and 240C). The effect of temperature on the yields, elemental composition, higher heating value (HHV) and energy yield of hydrochars was investigated. The hydorchar with highest HHV (30,90 MJ/kg) was obtained from tea seed kernel at 230C; while hydrochar with highest HHV (27,15 MJ/kg) was obtained from tea seed shell was obtained from 240C. The HHV of hydrochars were found to be higher than than that of biochars at all tested conditions. In conclusion, this thesis demonstrates that high-value bio-oil and biochar/hydrochar, which can be used as biofuels, can be produced from waste tea seeds using two different thermochemical biomass conversion processes.