İsmâil Hakkı Bursevî'nin Kitâbü'n-Netîce'sinde tevhid anlayışı
The concept of divine oneness (tawhid) in Ismail Haqqi Bursawi's Kitab al-Natijah
  1. Tez No: 980442
  2. Yazar: ALPNUR ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMNEYA NABIL MUHAMMAD AYAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Özet Bu çalışma, Osmanlı döneminin önde gelen mutasavvıflarından İsmail Hakkı Bursevî'nin, vefatından kısa bir süre önce kaleme aldığı son eseri olan Kitâbü'n-Netice'deki tevhid kavramına odaklanmaktadır. Çalışmada, Bursevî'nin hayatı ele alınmakta; tevhid anlayışı incelenmekte, bu nazariyenin çeşitli eserlerinde, özellikle işârî tefsirinde nasıl açık ve etkileyici bir şekilde ifade edildiği ortaya konmaktadır. Bu bağlamda, müellifin tevhid anlayışındaki özgün unsurlarını konumlandırabilmek amacıyla, öncü sûfîlerin bu konudaki bazı görüşlerine de ışık tutulması önemli görülmüştür. Rûhu'l-beyân tefsirinde tevhid ile ilgili bazı âyetler detaylı biçimde ele alınarak, müellifin konuya dair derin kavrayışı vurgulanmıştır. Tezin konusu olan bu eserinde tevhid anlayışı zirveye ulaşan Bursevî; tevhid kavramını tanımlama ve açıklama noktasında yeni bakış açıları sunmuş, bu kavramı diğer tasavvufî ve kavramlarla bütünleştirme yönünde özgün katkılarda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Abstract This study focuses on the concept of divine oneness (tawhīd) in the valuable work titled Kitab al-Natijah, which was the last piece authored by Ismail Haqqi Bursawi, one of the prominent mystics of the Ottoman era, shortly before his death. This study delves into his life, discussing his intellectual understanding of divine oneness and how this theory was well defined and eloquently explained in his various works, at the top of which is his esoteric commentary on the Quran. In this context it was important to shed some light on some of the view points of pioneering Sufis on the subject of divine oneness in order to situate the author's elements of originality of his understanding of this concept. Some verses related to tawhīd in Rūh al-Bayān were addressed in detail to pinpoint the author's deep understanding of the subject at hand. The level of his understanding of divine oneness reached its peak with his final work, which is the subject of this thesis, where he offered new perspectives in defining and explaining divine oneness and its integration with other concepts.