Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde Türkiye'de bölgeye dönük dergiler bağlamında Türk dünyası algısı
The perception of the Turkic world in Turkey during the dissolution process of the Soviet Union: A study based on regional magazines
- Tez No: 980456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve sosyal alandaki bunalımın etkisiyle dağılma sürecine girmiş olması pek çok Sovyet halkında olduğu gibi Türk cumhuriyetlerinde de büyük bir hareketliliğe neden olmuştur. 1980'li yıllarla birlikte dağılma süreci belirginleşmiş, Mihail Gorbaçov'un yönetime geldiği 1986 yılında bu süreç hız kazanmıştır. Bu hızlanmada mevcut politikaların değişimi de rol oynamıştır. Bu süreçte Sovyetler Birliği bünyesindeki pek çok halkın bağımsızlık hareketi olarak yorumlanan birçok girişimde bulunduğu görülmektedir. Bahsi geçen dönemde dünya üzerinde pek çok halkın bağımsızlığına kavuşmuş olması, Sovyetler Birliği halkları üzerinde de itici bir etkiye neden olmuştur. Dünyadaki gelişmelerden ve birbirlerinden sınırlı da olsa etkilendiği düşünülen Sovyet halklarının gerek siyasi ve hukuki alanda gerek ise sosyal alanda pek çok faaliyet ile bu süreci tamamladıkları görülmektedir. Türk halklarının büyük bir çoğunluğunun bağımsızlığını kazandığı bu süreç, Türkiye'deki süreli yayınlara da yansımış, bölgeyle özel olarak ilgilenen dergiler konuya geniş yer ayırmıştır. Bu çalışma kapsamında Azerbaycan, Doğu Türkistan, Doğu Türkistan'ın1 Sesi, Emel, Türk Kültürü, Türk Yurdu ve Türkistan dergileri 1980-1991 yılları arasındaki süreçte incelenerek, Türk dünyası dergilerinin bölgeye bakış açısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ele alınan alan üzerinde etkili olmuş diğer bölge ve ülkelerin değerlendirmeleri de sunularak bütünsel bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dissolution of the Soviet Socialist Republics, driven by economic, political, and social crises, led to significant upheaval among the Turkic republics, as it did among many other Soviet peoples. This process became increasingly evident during the 1980s and gained momentum following Mikhail Gorbachev's rise to power in 1986, accelerated in part by shifts in existing policies. During this period, various groups within the Soviet Union undertook initiatives that were interpreted as movements toward independence. The broader wave of independence seen across the world at the time also served as a catalyst, influencing Soviet peoples. It is observed that, despite their limited interactions, these peoples were affected both by global developments and by each other, ultimately completing the process of independence through various political, legal, and social activities. The independence movements of the Turkic states were widely reflected in periodicals published in Turkey, particularly in magazines that focused on the region. This study examines periodicals such as Azerbaycan (Azerbaijan), Doğu Türkistan (East Turkestan), Doğu Türkistan'ın Sesi (Voice of East Turkestan), Emel, Türk Kültürü (Turkish Culture), Türk Yurdu (Turkish Homeland), and Türkistan (Turkistan) from the period between 1980 and 1991, aiming to analyze the perspective of Turkish world publications on the region. Additionally, by incorporating evaluations from other regions and countries that played a role in shaping the developments under discussion, this study seeks to provide a comprehensive perspective.