Evli bireylerde pornografi kullanımı, cinsel doyum ve evlilik kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pornography use, sexual satisfaction, and marriage quality among married individuals
  1. Tez No: 980497
  2. Yazar: ZEYNEP AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İstanbul'da yaşayan 25–45 yaş aralığındaki evli bireyler üzerinde yürütülmüş olup, pornografi kullanımı, cinsel doyum ve evlilik kalitesi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 399 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Evlilik Kalitesi Ölçeği, Yeni Cinsel Doyum Ölçeği ve Pornografi Kullanım Etkileri Ölçeği Google Forms aracılığı ile internet üzerinden uygulanmıştır. Araştırmada veri analizleri SPSS 28.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçek puanlarının normal dağıldığı gözlenmiş ve bu doğrultuda parametrik testler kullanılmıştır. Araştırmada, pornografi kullanımına ilişkin negatif algılar arttıkça evlilik kalitesi ve cinsel doyum düzeylerinde anlamlı bir düşüş gözlemlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından, kadınların pornografi kullanımına yönelik negatif algılarının erkeklerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Eğitim ve sosyoekonomik düzey değişkenleri, negatif ve pozitif etki algılarında farklılık yaratırken; evlilik kalitesi ve cinsel doyum üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmamıştır. Cinsel yaşam sıklığı ile negatif etki, evlilik kalitesi ve cinsel doyum arasında anlamlı farklar saptanmıştır; daha sık cinsel birliktelik yaşayan bireylerde bu puanlar daha olumlu yöndedir. Pornografiyi partneriyle birlikte izleyen bireylerin evlilik kalitesi puanları, diğer gruplardan anlamlı düzeyde daha yüksektir. Evlilik süresi ve yaş arttıkça evlilik kalitesi ve cinsel doyumun azaldığını göstermiştir. Son olarak, pornografinin negatif etkisi hem cinsel doyumu hem evlilik kalitesini anlamlı düzeyde yordarken, pozitif etki anlamlı bir yordayıcı değildir. Araştırma verileri sonucunda elde edilen bilgiler kuramsal çerçeve sonucunda tartışılmış ve bu doğrultuda araştırmacılar ile klinisyenlere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between pornography use, sexual satisfaction, and marital quality among 399 married individuals aged 25–45 living in Istanbul. Participants completed the Sociodemographic Information Form, Marital Quality Scale, New Sexual Satisfaction Scale, and Pornography Effects Scale via Google Forms. Data were analyzed using SPSS 28.0 with parametric tests due to normal distribution. The findings revealed that as negative perceptions regarding pornography increased, both marital quality and sexual satisfaction significantly decreased. In terms of gender, women reported significantly higher negative perceptions of pornography use compared to men. While education and socioeconomic status created significant differences in negative and positive effect scores, no significant differences were found in marital quality and sexual satisfaction scores across these groups. Sexual activity frequency was significantly associated with negative effects, marital quality, and sexual satisfaction; participants who reported more frequent sexual activity showed more favorable scores. Individuals who watched pornography with their partners had significantly higher marital quality scores compared to those who watched alone or did not watch at all. Additionally, increases in age and length of marriage were associated with decreases in marital quality and sexual satisfaction. Finally, regression analysis indicated that negative perceptions of pornography significantly predicted lower levels of both sexual satisfaction and marital quality, whereas positive perceptions were not significant predictors. The findings of the study were discussed within the framework of relevant theoretical literature, and suggestions were presented for researchers and clinicians accordingly.