Yerel, kültürel ve sosyal dinamiklerin kadınların müzikal ifadelerine etkileri: Aslandere kadınları
The impact of local, cultural, and social dynamics on women'smusical expressions: The women of Aslandere
- Tez No: 980505
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAN DEMİR, DOÇ. DR. AŞKIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Rize'nin Fındıklı ilçesine bağlı Aslandere köyünde yürütülen saha araştırması temelinde kadınların müzikle kurdukları ilişkiyi toplumsal cinsiyet, kültürel kimlik ve yerel yaşam pratikleri ekseninde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kapsamına, köyde kadın ve erkek katılımcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler, biyografik anlatı oturumları ve katılımcı gözlem uygulamaları dâhil edilmiştir. Veriler, yayla toplanmaları, düğünler, tarla çalışmaları ve kadın meclisleri gibi farklı geleneksel etkinliklerde, müzik pratiğinin nasıl yeniden üretildiğini ortaya koymak üzere toplanmıştır. Özellikle Nurten İlkay Topaloğlu ve Gülseren Özkaya'nın yaşam öykülerine odaklanan biyografik yöntem, kadınların müzikal kimliklerini tarihsel ve kültürel bağlam içinde anlamlandırmaya imkân sağlamıştır. Tematik analiz sonucunda, kadınların türkü söyleme eylemlerinin yalnızca bireysel bir ifade biçimi olmadığı; aynı zamanda toplumsal aidiyetin yeniden üretildiği, duygusal dayanışma ağlarının kurulduğu ve yerel hafızanın aktarıldığı çok katmanlı bir kültürel mekanizma işlevi gördüğü belirlenmiştir. Ayrıca müziğin, kadınların kamusal görünürlüğünü güçlendirdiği, ataerkil normlara karşı yaratıcı direniş stratejileri geliştirmelerine zemin hazırladığı ve toplumsal rollerinin esnekleşmesini desteklediği saptanmıştır. Kadınların ekonomik döngülerle iç içe geçen müzik pratikleri, toplumsal konumlarını dönüştürme kapasitesini besleyerek kırsal bağlamda kadın ajansının yerel kültürel dinamikler üzerinden inşa edildiğini göstermiştir. Bu bağlamda çalışma, feminist teorinin yerel bağlam odaklı çoğulcu yaklaşımına uygun olarak kırsal kadın öznesinin kültürel üretim aracılığıyla nasıl güçlendiğini ve görünür hale geldiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, based on field research conducted in the village of Aslandere in the Fındıklı district of Rize, examines women's relationship with music through the lenses of gender, cultural identity, and local life practices. Data were gathered via semi-structured in-depth interviews with both female and male participants, biographical narrative sessions focusing on prominent local singers Nurten İlkay Topaloğlu and Gülseren Özkaya, and participant observation. These methods illuminated how musical practice is reproduced across varied social rituals—such as highland gatherings, weddings, agricultural work, and women's assemblies—in the village context. Thematic analysis revealed that women's singing of folk songs functions not only as personal expression but also as a multilayered cultural mechanism through which social belonging is reaffirmed, emotional support networks are constructed, and collective memory is transmitted. Music was found to enhance women's public visibility, facilitate creative resistance to patriarchal norms, and support the flexibilization of social roles. Moreover, by intertwining with seasonal labor cycles and communal rhythms, these musical practices empower women to transform their social positions and demonstrate that rural women's agency is built upon local cultural dynamics. Aligned with the pluralistic, context- sensitive approach of feminist theory, this research highlights how rural women assert transformative agency through cultural production and become visible agents of change.