Amniyon membran ekstrakt damlasının oküler yüzeyin deneysel kimyasal yanık modelinde etkinliği
The efficacy of amniotic membrane extract eye drops in an experimental chemical burn model of the ocular surface
- Tez No: 980515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BARUT SELVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Deneysel kornea alkali yanık modelinde amniyon membran ekstraktı (AME) göz damlasının klinik ve histopatolojik etkinliğini araştırmak. Yöntemler: Bu deneysel çalışma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Çalışmaya 14 Yeni Zelanda beyaz tavşanının sağ gözleri dahil edildi. Alkalin yanık modeli oluşturmak amacıyla tüm tavşanların kornealarına, NaOH ile emdirilmiş filtre kağıdı 30 saniye süreyle uygulandı. Tavşanlar 3 gruba ayrıldı: Grup 1 (n=5): AME göz damlası; Grup 2 (n=6): amniyon membran transplantasyonu (AMT); Grup 3 (n=3): kontrol grubu. Grup 3'e modelleme sonrasında herhangi bir tedavi uygulanmadı. AME göz damlaları, 28 gün boyunca günde 4 kez uygulandı. Korneal opasite ve korneal vaskülarizasyon gibi klinik bulgular, literatürde yer alan yöntemlere Kethiri ve ark. (2021) ile Deng ve ark. (2019) tarafından tanımlanan global konsensusa uygun şekilde değerlendirildi. Deneyin 28. gününde tavşanlar sakrifiye edilerek korneaları histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Üç grup klinik olarak karşılaştırıldığında, AME grubunda kornea opasite anlamlı olarak düşüktü (p=0,009), ancak LKHY ve korneal vaskülarizasyon açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Deng ve ark. sınıflamasına göre; AMT ve kontrol gruplarındaki tüm denekler ≥ Evre 2C LKHY'ye sahipken, AME grubunda dağılım şu şekildeydi: 1 denek Evre 1B, 3 denek Evre 2B, 1 denek Evre 2C. Histopatolojik olarak; AME grubunda stromal hücre inflamasyonu, korneal vaskülarizasyon, intraepitelyal ödem ve stromal fibrozis diğer 2 gruba göre anlamlı olarak düşüktü (p=0,004; p=0,022; p=0,008; p=0,002; p=0,002, sırasıyla). Sonuç: AMT kornea iyileşmesini sağladığı için ciddi kimyasal yanıklarda adjuvan tedavi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak amniyon membran transplantasyon yöntemi, membranın yarı opak yapısı ve cerrahi prosedür gerektirmesi nedeniyle klinik takibi kısıtlamaktadır. Bu çalışmada, oküler alkali yanık modelinde AME göz damlasının kornea iyileşmesini sağlamada AMT ve kontrol gruplarına göre klinik ve histopatolojik olarak daha başarılı olduğu gösterilmiştir. Bu bulgular, AME göz damlasının kimyasal yanıklarda AMT'ye alternatif bir tedavi olabileceğini göstermesi açısından oldukça değerlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the clinical and histopathological efficacy of amniotic membrane extract (AME) eye drops in an experimental corneal alkaline burn model. Methods: This experimental animal study was conducted at Ege University Department of Ophthalmology. The right eyes of 14 New Zealand white rabbits were included. NaOH-impregnated filter paper was applied to all rabbits for 30 seconds to create an alkaline burn model. Rabbits were divided into 3 groups: Group 1 (n=5): AME eye drop; Group 2 (n=6): amniotic membrane transplantation (AMT); Group 3 (n=3): control group. Group 3 did not receive any treatment after modelling. AME eye drops were applied as 4 times a day for 28 days. Clinical findings including corneal opacity and corneal vascularization were evaluated in accordance with the literature Kethiri et.al. (2021) and global consensus defined by Deng et.al. (2019). On the 28th day of the experiment, rabbits were executed, and the corneas were examined histopathologically. Results: When the three groups were compared clinically, corneal opacity was significantly lower in AME group (p=0.009), however no significant difference was found in LSCD, corneal vascularization, epithelial defect area and the corneal melting (p>0.05). According to the global consensus defined by Deng et.al.; all subjects in the AMT and control groups had ≥ Stage 2C LSCD, whereas in the AME group as follows: Stage 1B in 1, Stage 2B in 3, Stage 2C in 1 eyes. Histopathologically; stromal inflammatory cell inflammation, corneal vascularization, intraepithelial edema and stromal fibrosis were significantly lower in AME group than other 2groups. (p=0.004; p=0.022; p=0.008; p=0.002; p=0.002, respectively. Conclusion: AMT provides corneal healing and is frequently used as an adjuvant treatment in severe chemical burns. However, the transplantation method limits clinical follow-up due to the semi-opaque structure of the membrane and provides limited enrichment environment support due to the use of a single membrane. In the present study, it was shown that in the ocular alkaline burn model, AME eye drops were clinically and histopathologically more successful in providing corneal healing than the AMT and control groups. These findings are valuable in showing that AME eye drops may be an alternative treatment to AMT in chemical burns.