Ortaokul öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve değerlerle ilişkisi
The relationship between middle school students' social media usage habits and values
  1. Tez No: 980535
  2. Yazar: NURCİHAN KALE DİKCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA CEVHERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile kök değerler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel yöntem ve ilişkisel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiş olup, Sapanca ilçesindeki ortaokullarda öğrenim gören 10-15 yaş aralığındaki 401 öğrenci (236 kız, 165 erkek) örneklem olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Google Forms üzerinden uygulanan anket formu kullanılmış; formda Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Tutum Ölçeği ve On Kök Değere İlişkin Soru Formu yer almıştır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, sosyal medya kullanımının bazı demografik değişkenler ile anlamlı ilişkiler taşıdığını göstermiştir. Sınıf düzeyinin yükselmesiyle sosyal medya kullanım oranının arttığı ve ebeveyn çalışma durumu, ebeveyn birlikteliği ve sosyoekonomik durum sosyal medya kullanım alışkanlıkları üzerinde belirleyici bulunmamıştır. Cinsiyet değişkenine göre sosyal medya kullanım amaçlarında farklılıklar görülmüştür. Sosyal medya kullanımının sosyal yetkinlik düzeyleri üzerinde cinsiyet ve sınıf seviyesine bağlı olarak anlamlı etkileri gözlenmiş, buna karşın öğretmenlerle ilişki ve sosyal izolasyon boyutlarında anlamlı farklılıklar belirlenmemiştir. Sosyal medya kullanımının bireylerin kök değerleri üzerindeki etkisi incelendiğinde, kız ve erkeklerin çoğu değer boyutunda benzer tutumlar sergilediği; ancak adalet, saygı ve dürüstlük gibi bazı alanlarda cinsiyete bağlı anlamlı farklılıklar görülmüştür. Araştırma bulguları, öğrencilerin sınıf düzeyi, akademik başarıları, kardeş sayısı, ebeveynlerin eğitim durumu, ebeveyn birlikteliği ve gelir düzeyinin kök değerler üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Sosyal medya kullanımının değer algıları üzerinde çok boyutlu etkiler oluşturduğu; özellikle cinsiyet değişkenine bağlı olarak bazı değer tutumlarında anlamlı farklılıkların ortaya çıktığı belirlenmiştir. Bu durum, sosyal medyanın ortaokul öğrencilerinin değer gelişimi ve psikososyal süreçleri üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between middle school students social media usage habits and their core values. The research was conducted within the framework of the quantitative method and relational survey model. The sample consisted of 401 students (236 girls and 165 boys), aged between 10 and 15, who were studying at middle schools in the Sapanca district. Data were collected through a questionnaire administered via Google Forms, which included a Personal Information Form, the Social Media Attitude Scale and a Question Form on Ten Core Values. The collected data were analyzed using the SPSS software. The findings revealed that social media use is significantly associated with some demographic variables. It was found that the frequency of social media use increased with grade level, while parental employment status, parental unity and socioeconomic status were not determining factors in social media usage habits. Differences were observed in the purposes of social media use based on gender. Social media usage was found to have significant effects on students social competence levels depending on gender and grade level. However, no significant differences were found in the dimensions of relationships with teachers or social isolation. When examining the impact of social media use on individuals core values, it was observed that girls and boys exhibited similar attitudes in most value dimensions. However, gender-based significant differences were identified in certain areas such as justice, respect and honesty. The findings also indicated that variables such as grade level, academic achievement, number of siblings, parents education levels, parental unity and income level had no significant impact on students core values. Overall, the results demonstrate that social media use has multifaceted effects on students perceptions of values, with some value-related attitudes showing significant differences particularly based on gender. This suggests that social media plays an important role in the value development and psychosocial processes of middle school students.