Türk eğitim sisteminde sürekli devamsız öğrenciler meselesi ve milli eğitim bakanlığı politikaları
The issue of continuously absent students in the Turkish education system and the policies of the ministry of national education
- Tez No: 980534
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURHANETTİN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Eğitim-öğretim eskiden olduğu gibi dört duvar arasında yapılan bir iş değildir. Gelişen ve hızla değişen teknoloji eğitim-öğretimi, eğitim ve öğretimin veriliş biçimini, yöntemini de değiştirmiştir. Öğrenci merkezli eğitim-öğretime geçilmesiyle beraber eğitim-öğretimde öğrencinin aktif olduğu, öğretmenin ise eğitim-öğretim ortamında lider ve rehber olarak konumlandığı bir eğitim-öğretim ortamı oluşturulması gerekli görülmektedir. Eğitim-öğretim ortamlarında lider ve rehber olması beklenen öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerinin yeterliliği eğitim-öğretimin kalitesini arttıracak nitekim bu durum öğrencilerin okulu daha fazla benimsemesine dolaylı olarak sürekli devamsızlık meselesinin çözümüne önemli katkılar sağlayacaktır. Sürekli devamsızlık öğrencilerin geçerli bir mazereti olmadan okula devam etmemesidir. Yapılan bilimsel araştırmalarda okula devamsızlık sorununun eğitim-öğretimi sekteye uğratan en önemli problemlerin başında geldiği ifade edilmektedir. Özellikle ülkemizde devamsızlık okullarda büyük bir problem olarak görülmektedir. Devamsızlık veli, öğrenci, öğretmen, okul yöneticileri, okulun bulunduğu sosyal çevre ve yerel yöneticiler gibi faktörlerin devamsızlık problemine etkileri açısından incelenmesi gereken bir sorundur. Sürekli devamsızlık problemi toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasını olumsuz etkileyen bir durumdur. Sürekli devamsızlık çözümünde doğrudan veya dolaylı olarak etkileri bulunan veli, öğrenci, öğretmen, okul yöneticileri, okulun bulunduğu çevre sakinleri ve yerel yöneticilerin sorumluluklarının olduğu bir problemdir. Sürekli devamsız öğrenciler sorununa doğrudan etki eden unsurların başında aile, okul-sınıf ortamı, öğretmenler, okulun bulunduğu sosyal çevre ve okul yöneticileri gelmektedir. Çocuğun eğitimi ailede başlamaktadır. Aile bireyin ilk kez sosyalleştiği, dünyayı tanımaya başladığı, toplumsal düzeni, kuralları hissetmeye başladığı yerdir. Aile ortamından sonra birey okul ortamında sosyalleşmenin ikinci aşamasını geçirmektedir. Okul-sınıf ortamının, öğrencinin gelişim düzeyi, ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmemesi, öğrencinin okula olan bağlılığını azaltmaya sebep olmaktadır. Bu noktada okul-sınıf ortamının, öğrencinin okula olan bağlılığını artırmasını sağlamaya yönelik düzenlenmesinde, öğretmen ve yöneticilere büyük görev düşmektedir. Ayrıca sınıf ortamının da öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi öğrencinin okulu sevmesine ve dolayısıyla devamsızlık oranlarının azalmasına katkı sağlayacaktır. Devamsızlık problemini doğrudan etkileyen bir başka etken de okul yöneticilerinin öğrencilere olan tutum ve davranışlarıdır. Okul yöneticilerinin öğrencilere karşı tutum ve davranışları öğrencilerin okula olan bağlılığını etkilemektedir. Buna ek olarak okul yöneticilerinin okul ortamını öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenlemeleri öğrencilerin okulu sevmesine ve dolayısıyla da devamsızlık meselesinin çözümüne katkı sağlayacaktır. Sürekli devamsızlık konusunda yapılan birçok çalışmanın belirli alanlarla sınırlandırıldığı görülmektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, birincil veriler olarak Osmaniye ilindeki şehir ve köy okullarının idarecileriyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Aynı zamanda politika belgeleri ve mevzuat ikincil veri olarak incelenmiş, döküman analizi tekniği çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma sürekli devamsız öğrenciler problemini etkileyen en önemli bulguların ailenin sosyoekonomik düzeyi ve parçalanmış aile yapısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education and training are not jobs that are done within four walls as they used to be. The developing and rapidly changing technology has also changed the way education and training are provided. With the transition to student-centered education and training, it is deemed necessary to create an education and training environment where the student is active in education and the teacher is positioned as a leader and guide in the education and training environment. The adequacy of the personal and professional development of teachers who are expected to be leaders and guides in education and training environments will increase the quality of education and training, and this situation will indirectly contribute significantly to the solution of the problem of continuous absenteeism by helping students embrace the school more. Persistent absenteeism is the failure of students to attend school without a valid excuse. Scientific research has shown that absenteeism is one of the most important problems that disrupts education and training. Especially in our country, absenteeism is seen as a major problem in schools. Absence is a problem that needs to be examined in terms of the effects of factors such as parents, students, teachers, school administrators, the social environment where the school is located and local administrators on the absenteeism problem. Persistent absenteeism is a situation that negatively affects the economic, social and cultural development of society. Persistent absenteeism is a problem that parents, students, teachers, school administrators, residents of the area where the school is located and local administrators have direct or indirect effects on its solution. The primary factors directly affecting the problem of persistently absent students are the family, the school-classroom environment, teachers, the social environment in which the school is located, and school administrators. A child's education begins in the family. The family is where an individual first socializes, begins to learn about the world, and begins to understand social order and rules. After the family environment, an individual undergoes the second stage of socialization in the school environment. Failure to adapt the school-classroom environment to a student's developmental level, interests, and needs reduces student engagement with school. In this regard, teachers and administrators have a significant responsibility to ensure that the school-classroom environment is designed to increase student engagement with school. Furthermore, tailoring the classroom environment to students' interests and needs will contribute to students' appreciation for school and, consequently, to a reduction in absenteeism rates. Another factor that directly impacts the problem of absenteeism is the attitude and behavior of school administrators toward students. Their attitudes and behaviors influence students' commitment to school. Furthermore, if school administrators tailor the school environment to students' interests and needs, this will foster student engagement and ultimately contribute to the resolution of absenteeism. Many studies on persistent absenteeism appear to be limited to specific areas. The study employed a qualitative research method, using face-to-face interviews with administrators of urban and village schools in Osmaniye province as primary data. Policy documents and legislation were also examined as secondary data, analyzed using document analysis. The study concluded that the most significant factors affecting the problem of persistently absent students are the socioeconomic status of families and the fragmented family structure.