Çocukların medya kullanım alışkanlıklarına bilişsel davranışçı oyun terapisi temelli psiko-eğitim programının etkisi: Ekran bağımlılığına müdahale
The effect of a cognitive behavioral play therapy based psycho-educational program on children's media usage habits: An intervention for screen addiction
  1. Tez No: 980580
  2. Yazar: SEMİH TEZELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KIRDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukların medya kullanım alışkanlıklarına bilişsel davranışçı oyun terapisi temelli psiko-eğitim programının etkisini incelemektir. Araştırma 2024- 2025 eğitim-öğretim yılında İstanbul Beylikdüzü ilçesindeki MEB'e bağlı bir ilkokulda öğrenimine devam eden 3.ve 4.sınıf düzeyinde 10 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tek gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Bağımsız değişkenin bilişsel davranışçı oyun terapisi temelli psiko-eğitim programı, bağımlı değişkenin ise problemli medya kullanım düzeyleri olduğu bu araştırmada, problemli medya kullanım düzeylerini ölçmek amacıyla Problemli Medya Kullanım Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ön test uygulaması sonucu en yüksek puan alan 10 öğrenci seçilmiştir ve ekran bağımlılığına yönelik bilişsel davranışçı oyun terapisi temelli psikoeğitim programının etkisi değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 24.00 paket programıyla analiz edilmiş ve anlamlılık düzeyi olarak .05 kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, bilişsel davranışçı oyun terapisi yönelimli psiko-eğitim programının çocuklarda problemli medya kullanım alışkanlıkları üzerinde anlamlı ve olumlu yönde etki ettiği bulunmuştur. Son olarak, bu psiko-eğitim yöntemi ve medya kullanım alışkanlıkları ile ilgili literatür dahilinde tartışılarak, ilerde gerçekleştirilecek olan araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a cognitive behavioral play therapybased psychoeducation program on children's media usage habits. The study was conducted with 10 3rd and 4th grade students studying at a primary school affiliated with the Ministry of National Education in Beylikdüzü district of Istanbul in the 2024- 2025 academic year. A single-group experimental design was used in the study. In this study, where the independent variable was the cognitive behavioral play therapy-based psychoeducation program and the dependent variable was the problematic media usage levels, the Problematic Media Usage Scale was applied as a pre-test and post-test to measure the problematic media usage levels. The 10 students who received the highest scores as a result of the pre-test were selected and the effect of the cognitive behavioral play therapy-based psychoeducation program on screen addiction was evaluated. The data were analyzed with the SPSS 24.00 package program and .05 was accepted as the significance level. The findings obtained as a result of the research were found to have a significant and positive effect on the problematic media usage habits of children, oriented towards cognitive behavioral play therapy. Thus, this psycho-education method and media usage habits were discussed within the literature and suggestions were made for future research.