Cumhuriyet dönemi edebi metinlerinde depremin psikolojik yansımaları: Kübler Ross'un yas süreci bağlamında şiir, roman, hikâye ve piyes incelemesi
The psychological reflections of earthquakes in Republican era literary texts: An analysis of poetry, novels, short stories, and play in the context of Kübler-Ross's grief process
  1. Tez No: 980589
  2. Yazar: EDA LALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARANA OKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Türkiye cumhuriyet tarihi 1939 Erzincan, 1983 Erzurum, 1999 Kocaeli-Gölcük ve 2023 Kahramanmaraş depremleri gibi birçok büyük felakete tanıklık etmiştir. Bu felaketlerde ani ölümler yaşanmış, bireyler güvenli alanlarının yıkılışına şahit olmuştur. Bunların sonucunda depremin etkilerinin yalnızca fiziksel yıkımla sınırlı kalmadığı; yakınlarını kaybeden, enkaz altında ölümle burun buruna gelen ve büyük travmalara tanık olan bireylerin psikolojik durumlarının da büyük önem taşıdığı anlaşılmıştır. Bu doğrultuda yas sürecinin sağlıklı yönetilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Cumhuriyet Dönemi edebiyatında yer alan şiir, roman, hikâye ve piyeslerinde de yas sürecinin izleri görülmektedir. Bu çalışmada, deprem gibi büyük bir travmatik olayın insan psikolojisi üzerindeki etkileri edebî eserler üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Karakterlerin yas sürecini nasıl deneyimlediği ve yazarların bunu eserlerine nasıl yansıttığı, İsviçreli Psikiyatrist Elisabeth Kübler-Ross'un beş evreden oluşan yas modeli çerçevesinde ele almıştır. Bu modele göre, bireyler ölümle karşı karşıya kaldıklarında veya birinci derece yakınlarını kaybettiklerinde inkâr-izolasyon, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme aşamalarından geçmektedirler. Ancak bu aşamalar her birey için farklı sıralama, biçim ve sürelerde yaşanabilmektedir. Bunlardan sırasıyla depresyon, öfke ve inkâr edebî eserlere en çok yansıyan evreler olurken kabullenme ve pazarlık en az yansıyandır. Bunların Kübler-Ross''un yas evreleriyle paralel olmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, depremin Cumhuriyet Dönemi edebiyatındaki karakterlerin ruh dünyasına etkilerini ve bunların edebî metinlerdeki yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The history of the Republic of Turkey has witnessed many major disasters such as the 1939 Erzincan, 1983 Erzurum, 1999 Kocaeli-Gölcük, and 2023 Kahramanmaraş earthquakes. In these disasters, sudden deaths occurred, and individuals witnessed the destruction of their safe spaces. Consequently, it has been understood that the effects of earthquakes are not limited to physical destruction; the psychological conditions of individuals who lost their loved ones, faced death under the rubble, and witnessed severe trauma are also of great importance. Accordingly, various studies have been conducted to ensure the healthy management of the grieving process. Traces of the grieving process are also observed in poetry, novels, stories, and dramas of the Republican Era literature. In this study, the psychological effects of a major traumatic event such as an earthquake on human psychology have been examined through literary works. How characters experience the grieving process and how authors reflect this in their works will be discussed within the framework of the five-stage grief model developed by Swiss psychiatrist Elisabeth Kübler-Ross. According to this model, individuals facing death or the loss of first-degree relatives pass through the stages of denial-isolation, anger, bargaining, depression, and acceptance. However, these stages may be experienced in different sequences, forms, and durations for each individual. Among these stages, depression, anger, and denial are most frequently reflected in literary texts, whereas acceptance and bargaining are least represented. It has also been determined that the representation of these stages in literature does not always align with Kübler-Ross's original model. This study aims to investigate the effects of earthquakes on the inner worlds of characters in Republican Era literature and their reflections in literary texts.