Modern hukuk düşüncesinin gelişiminde Pufendorf'un değeri
The value of Pufendorf in the development of modern legal thought
  1. Tez No: 980590
  2. Yazar: ALİ KEMAL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN KARARMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Hukuk, Felsefe, Political Science, Law, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Aristoteles ve Platon geleneği 16. yüzyıla kadar siyaset, etik, hukuk ve bilgi felsefesi alanlarında etkin olmuş ve Orta Çağ düşünce tarihinde de görülebileceği üzere semavi dinlerin mensupları kendi dinlerindeki fikirleri Aristotelesçi gelenekle harmanlayarak yorumlamaya çalışmıştır. Bu geleneğe yeni bir bakış açısının eklenmesi Descartes ve Antik felsefe eleştirisiyle başlamış ve Descartes ile beraber düşünce tarihinde sıfır noktası tekrar oluşturulmuştur. Antik felsefenin oluştuğu site ve koloni ortamı Avrupa'ya yabancıdır. Avrupa'da Katoliklik darbe almış, reforme edilmeye çalışılan bir Orta Avrupa mezhebi ortaya çıkmıştır. Antik Yunan'dakinin aksine sınırlar belli değil ve otorite tartışmalıdır. Bu noktada Avrupalı düşünürler Antik düşüncenin aksine yeni bir siyasi düzen üzerine düşünmektedir. Fransisco Suarez ve Cizvit papazlar önderliğinde Thomist düşüncenin aksine, devlet ve birey birleşimini andıran siyasal düşüncenin yerini insanların iradeleri neticesinde oluşan bir toplum düzeni fikri ortaya atılmıştır. Euthyphro ikileminin tartışıldığı iradecilik ve zihincilik tartışmalarının olduğu bir noktada Pufendorf da Protestan Almanya'nın ikliminde doğmuştur. Bu tartışmaların zemininde Pufendorf, yeni bir arayış içinde kendisinden önceki düşünürlerden Grotius ve Suarez'in fikirlerinin bazılarını eleştirip bazılarını ileriye taşımıştır.
Özet (Çeviri)
The tradition of Aristotle and Plato remained influential in ethics, law, and epistemology until the 16th century. In medieval thought, members of the Abrahamic religions blended their religious ideas with the Aristotelian tradition. Descartes and the criticism of ancient philosophy began to add a new perspective to this tradition. The site and colony environment in which ancient philosophy was formed was foreign to Europe. Catholicism faced challenges in Europe, leading to the emergence of a reformed Central European sect. Unlike in Ancient Greece, borders were not clear and authority was disputed. At this point, contrary to ancient thought, European thinkers were thinking about a new political order. Under the leadership of Francisco Suarez and Jesuit priests, in contrast to Thomist thought, the idea of a social order formed as a result of the will of people was put forward instead of political thought resembling the combination of state and individual. Pufendorf was born in the climate of Protestant Germany at a point where the dilemma of Euthyphro was discussed. There were debates on voluntarism and rationalism. Amid these debates Pufendorf, embarked upon this new challenge, criticized some of the ideas of his predecessors Grotius and Suarez and made progress in some fields.