Evlat edinme öncesi ve sonrası süreçte ailelerin yaşadıkları sorunların belirlenmesi: Nitel çalışma
Determining the problems experienced by families in the pre-and post-adoption period: Qualitative study
  1. Tez No: 980588
  2. Yazar: CANAN DEMİR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN KAYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Evlat edinme, durumu evlat edinmeye uygun çocuk/çocuklar ile evlat edinen kişi/eşler arasında hukuki olarak soy bağı ilişkisi kurulmasına denmektedir. Ülkemizde soy bağı ilişkisi mahkeme kararı ile kurulmaktadır. Ulusal evlat edinme sisteminde kişiler arası evlat edinme ve kurumdan evlat edinme olarak iki kavram ortaya çıkmaktadır. Burada kurum, ülkemizde korunmaya ihtiyacı olan çocukların aile yanında ya da kurumda desteklenmesinde yetkili olan kurum Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'dır. Evlat edinme kavramı, tarihsel gelişimi itibariyle farklı coğrafyalarda, toplumlarda ve ailelerde farklı amaçlara hizmet etmiştir. Bu amaçlar neticesinde; beşeri ve sosyal bilimler, sağlık ve hukuk perspektifinden farklı çalışma alanları meydana gelmiştir. Geçmişten günümüze biyolojik ailesiyle yaşaması uygun olmayan çocuklar evlat edinmek isteyen kişi/eşlerin yanlarına yerleştirilerek yıllar için farklı değer algıları ile yaşamlarını sürdürmüştür. Evlat edinilene karşı değişen algılar, çocuğun üstün yararı gözetilerek günümüzde varlığını sürdürmektedir. Evlat edinme müessesi, korunmaya ihtiyacı olan çocuklar, kişi/eşlerin çocuk sahibi olma/olamama durumlarında yaşadıkları sorunlar itibariyle aile ve çocuk refahı alanı ile doğrudan ilgilidir. Sosyal hizmet perspektifinden bu olguların değerlendirilmesi mesleğin uygulama alanlarına ve literatüre bütüncül bir bakış açısıyla katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada; kurumdan evlat edinme işlemleri ele alınmış; evlat edinme öncesi dönem, evlat edinme süreci, evlat edinme sonrası dönemi konu alan 5 soruluk mülakat çerçevesinde yapılmış olup çalışmanın tartışma ve sonuç bölümünde bu başlıklar doğrusunda değerlendirme yapılmıştır. Araştırma soruları yapılan literatür taraması sonucu belirlenmiş olup aynı aileden anne ve babalar olmak üzere toplamda 16 görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerle; evlat edinme öncesinde çocuk sahibi olma konusunda denenen yöntemler ve sonuçları, karar verme süreçlerini etkileyen faktörler, evlat edinme sürecinde yaşanan zorluklar, kaygılar ve beklentiler, evlat edinme başvurusu sonrası kurum ile süreç, destek kaynakları, süreç boyunca yaşanılan sorunlar, çocuklu yaşamda ki değişimler, mahkeme süreçleri, çocukta gelişimsel ya da sağlık sorunlarının varlığı, süreçteki destek kaynakları, çocuğa evlat edinilme bilgisini verme gibi durumlara odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adoption is the establishment of a legal lineage relationship between a child/children who are suitable for adoption and the person/persons who adopt. In our country, lineage relationships are established by court order. In the national adoption system, two concepts emerge: interpersonal adoption and institutional adoption. The institution here is the Ministry of Family and Social Services, which is authorized to support children in need of protection in our country, either with their families or in institutions. The concept of adoption has served different purposes in different geographies, societies and families in terms of its historical development. As a result of these purposes, different fields of study have emerged from the perspectives of human and social sciences, health and law. From past to present, children who were not suitable to live with their biological families were placed with the person/persons who wanted to adopt and continued their lives with different perceptions of values for years. Changing perceptions towards the adopted continue to exist today, considering the best interests of the child. The institution of adoption is directly related to the field of family and child welfare in terms of children in need of protection and the problems experienced by individuals in the situation of having/not having children. It is anticipated that the evaluation of these phenomena from the perspective of social work will contribute to the fields of practice of the profession and the literature with a holistic perspective. In this study, where the qualitative research method was used, institutional adoption procedures were discussed; a 5-question interview was conducted on the pre-adoption period, adoption process, and post-adoption period, and an evaluation was made in line with these headings in the discussion and conclusion sections of the study. The research questions were determined as a result of the literature review, and a total of 16 interviews were conducted with mothers and fathers from the same family. These interviews focused on the methods and results tried on having a child before adoption, factors affecting decision-making processes, difficulties experienced in the adoption process, concerns and expectations, the process with the institution after the adoption application, support sources, problems experienced during the process, changes in life with children, court processes, the presence of developmental or health problems in the child, support sources during the process, and informing the child about adoption.