Tokat ili Artova göleti projesi planlama raporunda tahmin edilen üretim deseninin uygulamadaki gelişimi ve bunu etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A Research on development of production pattern forecasted in the planning report of Artova dam project of Tokat province in practice and the factors affecting this
- Tez No: 98064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET TOKAT İLİ ARTOVA GÖLETİ PROJESİ PLANLAMA RAPORUNDA TAHMİN EDİLEN ÜRETİM DESENİNİN UYGULAMADAKİ GELİŞİMİ VE BUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA* Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2000, 78 sayfa Danışman: Doç. Dr. Adnan ÇİÇEK Jüri: Doç. Dr. Adnan ÇİÇEK Jüri:.|?/.c^.-.£if.-..lleaX3İ...fâ£JÜGÜlÜ. jüri:^se>c 3s{.'..£kflaaa..lÛMlAOa £L Bu çalışmada Tokat İli Artova Göleti Projesi Planlama Raporunda tahmin edilen üretim deseninin uygulamadaki gelişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler bölgede 80 işletmeden anket uygulaması sonucu elde edilmiştir. Bölgedeki işletmelerin sulama sonrası; arazi varlığı, alet- makine varlığı, hayvan varlığı ve meyvelik arazilerinde önemli bir değişme olmadığı belirlenmiştir. Planlama sonrası üretim ve verim değerlerinde önemli sapmalar olduğu belirlenmiştir. Üretim desenindeki en önemli sapmanın patateste olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmada üretim deseninin oluşumunda etkili olan faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucu araştırma bölgesinde sulamadan kaynaklanan verim indeksi % 104.60 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bölgedeki üreticilerin su ve sulama ile ilgili önemli sorunlanrun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON DEVELOPMENT OF PRODUCTION PATTERN FORECASTED IN THE PLANNING REPORT OF ARTOVA DAM PROJECT OF TOKAT PROVINCE IN PRACTICE AND THE FACTORS AFFECTING THIS* Murat KÜLEKÇİ Gaziosmanpaşa University Graduate school of natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Master Thesis 2000, 78 page Supervisor: Assoc. Prof. Adnan ÇİÇEK Jury Assoc. Prof. Adnan ÇİÇEK " Jury : £s.Q^..-.îk...^£QİM^h)^^ Jury :£h^u£ci4i.£kaXM...tm.ma£lL In this study the development of production pattern forecasted of the planning report of Artova Dam project of Tokat Province in practice has been tried to determine. Data used in the research were collected from 80 farms in the region by survey. It has been determined that there was no important change in the land capital, machinery capital, animal capital and fruit lands of farmers after irrigation in the research area. It has been determined that there were important deviation in the values of production and yield forecasted at the planning report. The most important deviation in the production pattern and yield have been found in sugarbeet and potatoes, respectively. The value index caused by irrigation was found to be 104.60 % according to the results of the study in the research region. In the study, it has been tried to addition, it has been found that farmers had important problems related to water and irrigation Kev words: Production pattern, irrigation problems, the project of irrigation dam. * This study lias been subported by research tone of Gaziosmanpaşa University Rectorship.