Z kuşağı potansiyel yatırımcılarının portföytercihleri: Mikroekonomik bir analiz
Portfolio preferences of generation Z potential investors: A microeconomic analysis
  1. Tez No: 980663
  2. Yazar: FUNDA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ DAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde davranışsal iktisat teorileri çerçevesinde Z Kuşağı'nın fınansal tercihlerinin belirleyicileri analiz edilmiştir. Geleneksel fınans modellerinin bireyleri tam rasyonel karar vericiler olarak ele alması, günümüz genç bireylerinin yatırım, tasarruf ve harcama davranışlarını açıklamada yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle psikoloji ve sosyoloji ile kesişen davranışsal iktisat yaklaşımı, bilişsel önyargılar, duygusal faktörler ve sezgisel eğilimlerin fınansal karar alma süreçlerine etkisini incelemede önemli bir çerçeve sunmaktadır. Türkiye nüfusunun önemli bir kısmını oluşturan ve dijitalleşme ile yoğun etkileşim içinde büyüyen Z Kuşağı üzerine yapılan çalışmaların büyük bölümü sosyolojik zeminde kalmakta, davranışsal boyut ise sınırlı olarak ele alınmaktadır. Bu kapsamda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerine uygulanan anketten elde edilen veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiş ve Z Kuşağı'nın fınansal tutum ve davranışları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Z Kuşağı'nın yatırım davranışlarının ve portföy tercihlerinin bilişsel önyargılar, sınırlı rasyonalite ve risk algısının etkileşimiyle şekillendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the determinants of Generation Z 's Financial choices within the framework of behavioral economics theories. Traditional Financial models, which treat individuals as fully rational decision-makers, fail short in explaining the investment, saving, and spending behaviors of today's young people. Therefore, the behavioral economics approach, which intersects with psychology and sociology, offers an important framework for examining the impact of cognitive biases, emotional factors, and intuitive tendencies on fınancial decision-making processes. The majority of studies on Generation Z, which constitute a signifıcant portion of Turkey's population and have grown up interacting intensively with digitalization, remain sociologically grounded, with limited attention to the behavioral dimension. In this context, data obtained from a survey administered to students at Muğla Sitki Kocman University were analyzed using SPSS 27, and the fınancial attitudes and behaviors of Generation Z were assessed. The fındings indicate that Generation Z 's investment behavior and portfolio choices are shaped by the interaction of cognitive biases, bounded rationality, and risk perception.