Sanat ve propaganda ilişkisinin Erwin Piscator'un politik tiyatro anlayışında incelenmesi
An analysis of the relationship between art and propaganda in Erwin Piscator's political theatre approach
- Tez No: 980671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİFA KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, propaganda kavramının tarihsel ve kuramsal çerçevesi ile sanatla kurduğu çok katmanlı ilişki incelenmiş; bu ilişkinin Erwin Piscator'un politik tiyatrosundaki yansımaları ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, sanatın yalnızca estetik bir üretim alanı değil, aynı zamanda ideolojik bir araç olarak nasıl konumlandığını, Piscator'un tiyatrosu üzerinden analiz etmektir. Tezin birinci bölümünde propaganda kavramı farklı kuramcılar ışığında tanımlanmış; propaganda türleri ve tarihsel gelişim süreci kronolojik bir yaklaşımla sunulmuştur. İkinci bölümde ise sanat ile propaganda arasındaki etkileşim, özellikle kitle iletişim araçları ve estetik stratejiler bağlamında ele alınmış; bu bağlamda sanatın bir ifade biçimi olarak değil, bir yönlendirme aracı olarak kullanıldığı örnekler değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde Erwin Piscator'un yaşamı, düşünsel gelişimi ve sanat anlayışı tarihsel bağlam içinde incelenmiş; özellikle politik tiyatro kavramının şekillenmesinde oynadığı öncü rol üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Piscator'un sahneleme teknikleri, oyun seçimleri ve tiyatroya getirdiği yapısal yenilikler propaganda kavramı ekseninde değerlendirilmiş; bu doğrultuda sanat ve ideoloji arasındaki ilişkinin nasıl biçimlendiği ortaya konmuştur. Tez boyunca, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan literatür taramasına dayalı bir yaklaşım benimsenmiş; konuya ilişkin yerli ve yabancı kaynaklar ışığında kapsamlı bir kuramsal altyapı oluşturulmuştur. Bu yönüyle çalışma, sanat-siyaset ilişkisini tarihsel örnekler üzerinden inceleyen araştırmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical and theoretical framework of the concept of propaganda and its multifaceted relationship with art, focusing on how this relationship is reflected in Erwin Piscator's political theatre. The primary aim of the study is to analyze how art functions not only as a field of aesthetic production but also as an ideological tool, through the example of Piscator's theatrical approach. The first chapter defines the concept of propaganda through the perspectives of various theorists, presenting its types and historical development within a chronological structure. The second chapter explores the interaction between art and propaganda, particularly within the context of mass communication tools and aesthetic strategies, evaluating cases in which art is used not merely as a form of expression but as a means of influence. The third chapter focuses on Erwin Piscator's life, intellectual development, and artistic vision within its historical context, emphasizing his pioneering role in shaping the concept of political theatre. The final chapter analyzes Piscator's staging techniques, play selection, and structural innovations in relation to propaganda, thereby revealing how the relationship between art and ideology is constructed on stage. The study is based on qualitative research, particularly literature review, and builds a comprehensive theoretical foundation through the use of national and international academic sources. In this respect, the thesis aims to contribute to research that investigates the relationship between art and politics through historical examples.