İşçi performansının yapay zeka destekli sistemlerle dijital olarak izlenmesi ve kişisel verilerin korunması
Digital monitoring of worker performance with artificial intelligence-based systems and protection of personal data
  1. Tez No: 980679
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, yapay zeka destekli dijital sistemlerle işçi performansının izlenmesi süreçlerinde işverenin yönetim hakkı ile işçilerin kişisel verilerinin korunması hakkı arasında nasıl bir denge kurulması gerektiği üzerinde durulmuştur. İşverenlerin, yaşanan teknolojik gelişmeler ile günümüzde işçileri dijital olarak izleyebilmesi mümkün hale gelmiştir. Ayrıca, dijital izleme sürecinde elde edilen veriler yapay zeka sistemleri aracılığıyla analiz edilerek performans değerlendirmelerinde kullanılmaktadır. Ancak bu uygulama, işçilerin kişisel verilerinin ihlali riskini beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda çalışmada, kişisel veri kavramı, işçilerin kişisel verileri, dijital izleme kavramı ve bu teknolojilerin iş hukuku ile kesişimi, yapay zeka kavramı ve bu sistemlerin karar alma süreçlerinde ortaya çıkabilecek“kara kutu”problemi detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel veri kavramı, unsurları, hukuki niteliği, korunmasına dair ulusal ve uluslararası düzenlemeler açıklanmıştır. İkinci bölümde dijital izleme kavramı, yöntemleri, yapay zekanın kavramı, gelişimi ve hukuki boyutlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise işverenin yönetim hakkı ile performans izleme arasındaki ilişki, işçinin kişisel verileri üzerindeki haklarının işverenin yönetim hakkını sınırlandırdığı, yapay zekanın otomatik karar alma süreçlerine etkisi ve bu süreçlerin işçilerin kişisel verilerin korunması hakları üzerindeki olumsuz sonuçları ele alınmıştır. Nihayetinde, işçilerin bu yöndeki haklarına değinilmiştir. Sonuç olarak, işverenin verimliliği artırma amacı ile işçinin kişisel verilerin korunması hakkı arasında adil bir denge kurulmasının ve yapay zekanın otomatik karar alma süreçlerinin kişisel verilerin korunması hakkına uygun işletilmesinin önemi üzerinde durulmuştur. Bu hususta dijital izlemenin ve otomatik karar verme sürecinin meşru amaç, ölçülülük, veri minimizasyonu, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine uygun yapılması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study focuses on how a balance should be struck between the employer's right of management and the right to protect the personal data of workers in the processes of monitoring worker performance with artificial intelligence-supported digital systems. With technological advancements, it has now become possible for employers to monitor employees digitally. In addition, the data obtained during the digital monitoring process is analyzed through artificial intelligence systems and used in performance evaluations. However, this practice brings with it the risk of breaching workers' personal data. In this context, the concept of personal data, personal data of employees, the concept of digital monitoring and the intersection of these technologies with labor law, the concept of artificial intelligence and the“black box”problem that may arise in the decision-making processes of these systems were evaluated in detail in the study. Our study consists of three parts. In the first part, the concept of personal data, its elements, legal nature, and national and international regulations regarding its protection are explained. In the second part, the concept of digital monitoring, its methods, the concept, development and legal dimensions of artificial intelligence are discussed. In the third section, the relationship between the employer's right to manage and performance monitoring, the fact that the employee's rights over personal data limit the employer's right to manage, the impact of artificial intelligence on automated decision-making processes and the negative consequences of these processes on the employees' right to the protection of personal data are discussed. Finally, the rights of workers in this regard were mentioned. As a result, it was emphasized that a fair balance should be established between the employer's aim of increasing productivity and the employee's right to the protection of personal data, and that the automated decision-making processes of artificial intelligence should be operated in accordance with the right to the protection of personal data. In this regard, it has been stated that digital monitoring and automated decision-making should be carried out in accordance with the principles of legitimate purpose, proportionality, data minimization, transparency and accountability.