Barış Manço şarkıları bağlamında bireysel ve toplumsal sorumlulukların niteliksel bir analizi
A qualitative analysis of individual and social responsibilities in the context of Barış Manço songs
  1. Tez No: 980682
  2. Yazar: REMZİ BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Barış Manço'nun“Ahmet Bey'in Ceketi”şarkısı, bireysel ve toplumsal sorumlulukları sorgulayan derin bir hikaye sunar. Tez çalışmasında bu şarkı üzerinden sorumluluk kavramı iki ana boyutta incelenmektedir: bireysel ve toplumsal. Şarkının ana karakteri Ahmet Bey, bir ceket aracılığıyla çevresinde insanlarla kurduğu bağları ve onların ona biçtiği değeri sorgular. Ceketin görünürdeki maddi değeri, bireylerin kendilerine ve diğerlerine yönelik sorumluluklarını nasıl algıladığını sembolize eder. Ahmet Bey'in ceketi, toplumun yüzeysel değer yargılarıyla nasıl hareket ettiğini ve bireylerin bu yargılara ne kadar bağımlı hale geldiğini gözler önüne serer. Bireysel sorumluluk, kişinin kendini tanıma, özsaygı ve değer arayışıyla ilişkilendirilirken, toplumsal sorumluluk, diğer bireylere karşı taşıdığı sorumluluk ve beklentilerle açıklanmaktadır. Şarkı, bireyin toplum içindeki yerini sorgularken, toplumun da bireyi nasıl şekillendirdiğini ele alır. Bu bağlamda, Manço'nun sanatında sıkça yer bulan bireysel ve toplumsal sorumlulukların, dinleyicileri nasıl etkilediği tartışılmıştır. Çalışmanın amacı, şarkı aracılığıyla bireylerin bireysel ve toplumsal sorumluluklarına katkısının keşfedilmesini sağlamaktır. Manço'nun bireysel ve toplumsal sorumlulukları sorgulayan derin bir hikayeye sahip“Ahmet Bey'in Ceketi”şarkısının dinleyicileri üzerindeki bireysel ve toplumsal sorumluluklarına farkına varmalarının etkisini dinleyiciler üzerinden veri toplama tekniği olan odak grup yöntemi ile içerik analizi yapılarak belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, Manço'nun sanatında yer alan bireysel ve toplumsal sorumluluk temalı şarkıların dinleyicilerde farkındalık oluşturduğu ve bu sorumlulukları yerine getirme konusunda fikirlerini olumlu şekilde etkileyerek tutumlarını biçimlendirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca kullanıcıların zorunlu olmaksızın dinledikleri bu şarkıların, bireysel ve toplumsal sorumluluklarına olumlu şekilde katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Barış Manço's song“Ahmet Bey's Jacket”presents a deep story that questions individual and social responsibilities. This thesis analyzes the concept of responsibility in two main dimensions through this song: personal and social. Ahmet Bey, the song's main character, questions his relationships with the people around him and the value they place on him through a jacket. The apparent material value of the coat symbolizes how individuals perceive their responsibilities towards themselves and others. Ahmet Bey's jacket reveals how society acts with superficial value judgments and how individuals become dependent on these judgments. While individual responsibility is associated with self-awareness, self-esteem, and the search for values, social responsibility is explained in duties and expectations towards others. The song questions the individual's place in society while addressing how culture shapes the individual. In this context, how individual and social responsibilities, which are frequently found in Manço's art, affect the listeners is discussed. The study aims to explore individuals' contributions to their individual and social responsibilities through song. The effect of Manço's song“Ahmet Bey'in Ceketi,”which has a deep story questioning individual and social responsibilities, on the listeners' awareness of their individual and social responsibilities was determined through the focus group method. The research findings reveal that the songs with the theme of individual and social responsibility in Manço's art created awareness among the listeners, positively affected their thoughts about fulfilling these responsibilities, and shaped their attitudes. It also shows that these songs, which users listen to without compulsion, contribute positively to their individual and social responsibilities.