Efficiency of motion graphics in Marketing and advertisement
Pazarlama ve reklamda hareketli grafiklerin verimliliği
- Tez No: 980716
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEVCAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş pazarlama ve reklamcılıkta bir araç olarak hareketli grafiklerin etkinliğini araştırmaktadır. Dijital medya tüketiminin hızla artması ve dikkat sürelerinin kısalmasıyla birlikte, statik içerikler genellikle izleyici etkileşimini yakalamada ve sürdürmede başarısız olmaktadır. Ancak hareketli grafikler, karmaşık fikirleri özlü, akılda kalıcı ve duygusal açıdan etkileyici bir şekilde iletmek için görsel hikaye anlatımı, animasyon ve tasarım ilkelerini bir araya getirir. Araştırma, karma yöntemli bir yaklaşım kullanmaktadır: akademik ve sektörel literatürün incelenmesi, Google Doodles, Figma animasyonlu eğitimleri, Airbnb kampanyaları üzerine vaka çalışmaları ve hareketli tasarımcılara, reklamverenlere ve genel tüketicilere dağıtılan nicel bir anket. Bulgular, hareketli grafiklerin statik görsellere kıyasla mesaj kalıcılığını, marka hatırlanabilirliğini ve duygusal bağlantıyı önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Dahası, sosyal medya ve çevrimiçi reklam platformları gibi dikkat rekabetinin yüksek olduğu dijital ortamlarda özellikle etkili olduklarını kanıtlamaktadırlar. Bu çalışma, hareketli grafiklerin yalnızca pazarlama verimliliğini artırmakla kalmayıp aynı zamanda yaratıcılığı işlevsellikle harmanlayarak tüketici algısını da şekillendirdiği sonucuna varmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, kendilerini farklılaştırmak ve kalıcı izleyici etkileşimi yaratmak isteyen işletmeler için hareketli grafikleri entegre pazarlama stratejilerine dahil etmenin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the efficiency of motion graphics as a tool in contemporary marketing and advertisement. With the rapid rise of digital media consumption and shortened attention spans, static content often fails to capture and retain audience engagement. Motion graphics, however, combine visual storytelling, animation, and design principles to communicate complex ideas in a concise, memorable, and emotionally compelling manner. The research employs a mixed-methods approach: a review of academic and industry literature, case studies on Google Doodles, Figma animated tutorials, Airbnb campaigns, and a quantitative questionnaire distributed to motion designers, advertisers, and general consumers. Findings reveal that motion graphics significantly improve message retention, brand recall, and emotional connection compared to static visuals. Moreover, they prove particularly effective in digital environments where attention competition is high, such as social media and online advertising platforms. This study concludes that motion graphics not only enhance marketing efficiency but also shape consumer perception by blending creativity with functionality. The implications of this research emphasize the importance of incorporating motion graphics into integrated marketing strategies for businesses seeking to differentiate themselves and foster lasting audience engagement.