Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tanıtım videosunda hareketli grafik uygulaması
Motion graphic application in the promotional video of Isparta University of Applied Sciences
- Tez No: 733717
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknolojinin kazandığı ivme, beraberinde farklı sanat ve disiplinleri de olumlu yönde etkileyerek farklı imkanlar sunmuştur. Bu durum geleneksel yöntemlerle yapılamayacak işlemlerin gerçekleşmesine imkân sağlarken kimi yöntemlerinde kaybolmasına neden olmuştur. Gerçekleşen dijital devinim, iletişim ihtiyacına göre hedef kitleye farklı ortamlar sunarak geniş çapta etkileşimin önünü açmaktadır. Bu durum ekranlara olan ihtiyacı ve bağımlılığı da beraberinde getirmektedir. Sosyal medya adı altında toplanan platformlar kişisel kullanıma yönelik olmasına karşın kurumsal kullanıma da açık olduğu görülmektedir. Başta üniversiteler olmak üzere birçok farklı kurumun sosyal medya platformları içerisinde yerlerini aldığı görülmektedir. İçerisinde bulunduğumuz görsel çağ, dijital gelişmelerin getirdiği imkân ve ortamlarla birlikte tanıtım ve pazarlama alanına da katkıda bulunmuştur. Tanıtım ve bilgilendirme işleviyle afişi, görsel zenginlik ve hedef kitleyi yakalayabilme özelliğiyle videoyu farklı teknikler ışığında bünyesinde barındırarak ortaya çıkan hareketli grafik tekniği günümüzde görsel ve etkili anlatımın yeni adı haline gelmiştir. Bu araştırma kapsamında görsel anlatıma farklı bir bakış açısı kazandıran hareketli grafik tekniği ve bu tekniğin reklam amaçlı üniversite tanıtım videolarında kullanımları incelenmiştir. Ayrıca bu araştırma kapsamında üniversite tanıtımlarına örnek olması bakımından Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tanıtım videosu hareketli grafik tekniği ile hazırlanmıştır. Genel tarama modeli ile ilgili literatürlerin incelenmesi ve araştırma kapsamında hazırlanan uygulama videosu oluşturulmuştur. Ayrıca hazırlanan tanıtım videosunun hedef kitleye hitap şekli, anlatım gücü, görsel zenginliği ve tanıtımdaki etkinliği anket çalışması ile değerlendirmeye sunulmuştur. Elde edilen veriler ışığında hareketli grafik tekniğinin üniversite tanıtım videolarında kullanılabilecek bir teknik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acceleration in technology brought together with it different opportunities by positively affecting different art forms and disciplines. While this situation enabled realization of procedures that were impossible to achieve with traditional methods, it also caused some methods to disappear. This digital movement that has taken place paves the way for a mass interaction by offering the target audience different medias based on the need for communication. This situation brings together with it the need and dependency on screens. Even though platforms that fall under social media are aimed at personal use, they are also open for corporate use. It is apparent that many institutions, especially universities, have taken their place on social media platforms. The visual age that we live in have also contributed to promotion and marketing areas with the opportunities and medias that emerged thanks to digital advancements. The motion graphic technique that emerged by incorporating the poster with its promotional and informational function and the video with its visual means and ability to capture target audience has become the new means of visual and effective expression. Within the scope of this research, the motion graphic technique that added visual expression a different point of view and the usage of this technique in promotional videos of universities for publicity purpose was analyzed. In addition, within the scope of this research, the promotional video of Isparta University of Applied Sciences was also prepared using the graphic motion technique in order to set an example for university promotions. Within the scope of literature review with general survey model and the research the prepared application video was created. Furthermore, the prepared promotional video was evaluated with a survery in terms of its form of address to target audience, eloquence, visual means and its efficiency in promotion. In light of data obtained, it was concluded that motion graphic technique is a technique that can be used for university promotional videos.