Garnem ve maxma-14 anaçlarının in vitro üretiminde karbon kaynaklarının etkisi
The effect of carbon sources on in vitro production of garnem and maxma-14 rootstocks
  1. Tez No: 980754
  2. Yazar: ÜLKÜ YÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Garnem ve Maxma-14 anaçlarının in vitro koşullarda üretiminde farklı karbon kaynaklarının ve konsantrasyonlarının etkisi araştırılmıştır. Çalışmada her iki anaç için sürgün çoğaltımı, sürgün uzunluğu, köklenme süresi ve köklenme oranı gibi karakterler incelenmiştir. Karbon kaynağı çeşidinin ve konsantrasyonlarının bitki gelişim karakterleri üzerinde istatiksel olarak anlamlı etkileri olduğu saptanmıştır. Garnem ve Maxma-14 anaçlarının en yüksek sürgün çoğaltım katsayısının 30 g/L sakkaroz içeren besin ortamında oluşturduğu belirlenmiştir. Garnem 20 g/L fruktoz içeren besin ortamında en yüksek köklenme oranına (%88) ulaşırken, Maxma-14'ten 30 g/L sakkaroz içeren besin ortamında en yüksek köklenme oranı (%85) elde edilmiştir. Fruktoz ve glikozun birim fiyatının sakkarozun yarısı olması nedeniyle, fayda maliyet analizi yapıldıktan sonra fruktoz ve glikozun ticari mikro çoğaltımda kullanılabilirliği değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different carbon sources and their concentrations on the in vitro propagation of Garnem and Maxma-14 rootstocks were investigated. For both rootstocks, parameters such as shoot multiplication rate, shoot length, rooting time, and rooting rate were examined. The type and concentration of carbon sources had statistically significant effects on plant growth characteristics. The highest shoot multiplication rate for Garnem and Maxma-14 rootstocks was obtained in the medium containing 30 g/L sucrose. Garnem achieved the highest rooting rate (88%) in the medium containing 20 g/L fructose, while Maxma-14 showed the highest rooting rate (85%) in the medium containing 30 g/L sucrose. Due to the unit prices of fructose and glucose being half that of sucrose, their applicability in commercial micropropagation should be evaluated after conducting a cost–benefit analysis.