Müstakimzâde Süleyman Sa'deddin Efendi'nin Tuhfe-i Hattâtin adlı eserinde sûfîler
Sufis in müstakimzade Süleyman Sa'deddin Efendi's called Tuhfe-i Hattatin
  1. Tez No: 980759
  2. Yazar: MERVE ÇAYDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tasavvufun birçok alanla ilişkisi mevcuttur. Bu alanlardan birisi ise sanattır. Tasavvuf ve sanat alanları birbirinden ayrılmaz bir bütündür ve birbirlerine yönelik etkileşimleri sürekli devam etmektedir. Tarihte olduğu gibi günümüzde de tasavvufi düşünceleri sanat eserlerinde görmek mümkündür ve bu estetik açıdan büyük bir zenginlik kazandırır. Tasavvufla ilişkisi bulunan diğer bir alan ise hüsn-i hat sanatıdır. Bu iki alan güzellik ve estetiğin izini sürerken birbirini tamamlayan iki unsurdur, tasavvufun mânevî boyutunu da yansıtır. Hat sanatı uzun süren, sabır gerektiren zorlu bir yoldur. Kendine has usûl ve kaidelerle hoca-talebe ilişkisi içerisinde öğrenilir. Hüsn-i hat öğrenmek için mutlaka bir hoca gereklidir. Tasavvufla ilişkisine baktığımızda tasavvuf da bir çile yoludur. Bu çileyi çekmeden kâmil insan mertebesine ulaşmak mümkün olmaz. Tasavvuf insana sabrı ve teslim olmayı öğretir. Hat sanatı da tıpkı tasavvuf gibidir. Üstad ve şeyh olmadan nasıl tasavvufta ilerlemek mümkün olmazsa, hat sanatında da hoca olmadan ilerleme kaydedilemez. Buradan hareketle söz konusu çalışmamızda önce tasavvufun sanat ve hüsn-i hatla olan ilişkisini ortaya konulmuş, ardından Müstakimzâde Süleyman Sa'deddin Efendi'nin Tuhfe-i Hattatîn adlı eserinde yer alan sûfî hattatlar tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufism has relations with many fields. One of these fields is art. Sufism andart fields are an inseparable whole and their interactions towards these fields continue continuously. As in history, it is possible to see Sufi thoughts in Works of art today and this provides great richness in terms of aesthetics. Another field that has relations with Sufism is the art of calligraphy. These two fields are two elements that complement each other while following the trace of beauty and aesthetics, and they also reflect the spiritual dimension of Sufism. The art calligraphy is a difficult path that takes a long time and requires patience. İt is learned with its own methods and rules within the teacher-student relationship. A teacher is definitely needed to learn calligraphy. When welook at is relationship with Sufism is a path of suffering. İt is not possible to reach the level of a perfect person without suffering this suffering. Sufism teaches people patience and submission. The art of calligraphy is just like Sufism. Just as you cannot progress in Sufism without having adatad and a sheikh, you cannot progress in the art of calligraphy without a teacher. Starting from this, in our study in question, we will examine the work of Müstakimzâde called Tuhfe-i Hattâtin while the Sufi aspects of the calligraphy in his work were discussed, he preserved the relationship between Sufism and artthe fine arts of calligraphy.