İsmail Uyaroğlu'nun hayatı, sanatı ve şiirlerinde temalar
İsmail Uyaroğlu: Life, art and themes in his poetry
- Tez No: 980830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE GÜLGEN BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İsmail Uyaroğlu'nun edebî şahsiyetini ve poetikasını, hayatı ile sanatsal üretimi arasındaki ilişki ekseninde incelemektedir. İncelemenin temel hedefi, şairin şiirlerini kurgulama yöntemlerini çözümleyerek bu şiirlerin dayandığı tematik ve estetik esasları belirlemektir. Şairin şiirlerini organize etme şekli, kullandığı şiir teknikleri ve öne çıkan temalar üzerinde durularak, şiirlerine estetik değerini nasıl kazandırdığı tespit edilmiştir. Şiir metninin çok anlamlı olması dolayısıyla yalnızca tek bir disipline bağlı kalınmamış, anlamlandırma noktasında şiiri merkeze alarak, metinlerin yönlendirdiği farklı disiplinlere de başvurulmuştur. Birinci bölümde İsmail Uyaroğlu'nun hayatı ve şiirlerinden hareketle dil ve üslup özellikleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde şiirlerinde ağırlıklı olarak işlenen temalar belirlenmiş, ele alış biçimleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study examines the literary personality and poetics of İsmail Uyaroğlu, focusing on the relationship between his life and his artistic production. The primary objective of the analysis is to examine the poet's methodologies in constructing his poems and to ascertain the thematic and aesthetic principles that underpin these compositions. By examining the manner in which the poet organizes his poems, the poetic techniques he employs, and the prominent themes he incorporates, it is possible to ascertain the aesthetic value attributed to his poems. Given the multi-meaningfulness of the poem, adherence to a single discipline proved unfeasible. Instead, a range of disciplines were employed, with the text serving as the primary point of reference for interpretation. In the opening chapter, an evaluation of the linguistic and stylistic features of İsmail Uyaroğlu's life and poetry is conducted. In the second part, the thematic elements that are predominantly addressed in his poetry are identified, and the manner in which they are handled is accentuated.