BIST sürdürülebilirlik endeksindeki şirketlerin TSRS 2 iklimle ilgili açıklamalar standardına hazırlık seviyeleri: Elektrik tesisleri ve güç jeneratörleri ile inşaat malzemeleri sektörleri üzerine bir araştırma
Readiness levels of companies in the BIST sustainability index for TSRS 2 climate-related disclosures standard: A study of electric utilities and power generators and construction materials industries
- Tez No: 980829
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EMRE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alan ve elektrik tesisleri ve güç jeneratörleri ve inşaat malzemeleri sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin, Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS) 2“İklimle İlgili Açıklamalar”standardının getirdiği açıklama yükümlülüklerine hazırlık seviyelerinin incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elektrik tesisleri ve güç jeneratörleri sektöründen altı, inşaat malzemeleri sektöründen üç olmak üzere toplam dokuz şirketin 2023 yılına ait sürdürülebilirlik veya entegre raporları incelenmiştir. İnceleme sürecinde şirket raporları, TSRS 2'nin yönetişim, strateji, risk yönetimi ile ölçüt ve hedefler bölümleri temel alınarak analiz edilmiş; ayrıca sektörlere özgü açıklama konuları ve faaliyet metrikleri çerçevesinde detaylı bir değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen bulgular, şirketlerin raporlarında sürdürülebilirlik stratejilerine yer verdikleri ve belirli iyi uygulamaları paylaştıkları hâlde, TSRS 2'nin birçok gerekliliğine tam anlamıyla hazır olmadıklarını ortaya koymaktadır. Özellikle iklimle ilgili risk ve fırsatların finansal etkilerinin açıklanması, sera gazı emisyonlarının kapsamlı biçimde raporlanması, su ve enerji yönetimi ile döngüsel ekonomi uygulamalarına ilişkin verilerin sunumunda standarda uygun açıklamaların sınırlı düzeyde kaldığı ve özellikle sayısal veri desteğinin zayıf kaldığı görülmüştür. Bu bağlamda incelenen şirket raporlarının TSRS 2'ye büyük ölçüde“kısmen uygun”düzeyinde kaldığı değerlendirilmiştir. Bu durum, şirketlerin sürdürülebilirlik performanslarını karşılaştırılabilir, güvenilir ve şeffaf şekilde raporlama kapasitelerinin gelişime açık olduğunu göstermektedir. Çalışma sonucunda, şirketlerin TSRS 2'ye uyum süreçlerinin yatırımcı güveni, kurumsal itibar ve uluslararası raporlama standartlarıyla uyum açısından stratejik önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca politika yapıcılara ve düzenleyici kurumlara yönelik olarak uygulamaya dönük öneriler sunulmuş; farklı sektörlerin ve yılların karşılaştırmalı analizini içeren ileri düzey araştırmalara ihtiyaç duyulduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the preparedness levels of companies listed in the BIST Sustainability Index and operating in the electricity generation and power plants sector, as well as the construction materials sector, in relation to the disclosure requirements introduced by the Turkish Sustainability Reporting Standards (TSRS) 2“Climate-Related Disclosures”standard. The study employs a qualitative research design using the content analysis method. Within the scope of the research, the 2023 sustainability or integrated reports of a total of nine companies—six from the electricity generation and power plants sector and three from the construction materials sector—were analyzed. The analysis was conducted based on the governance, strategy, risk management, and metrics and targets sections of TSRS 2, along with a detailed evaluation of sector-specific disclosure topics and activity metrics. The findings indicate that, although the companies address their sustainability strategies in their reports and share certain good practices, they are not yet fully prepared to meet many of the TSRS 2 requirements. In particular, disclosures regarding the financial impacts of climate-related risks and opportunities, comprehensive reporting of greenhouse gas emissions, and the provision of data on water and energy management as well as circular economy practices remain limited in compliance with the standard, with especially weak numerical data support. In this context, the reports of the companies examined were generally evaluated as being“partially compliant”with TSRS 2. This suggests that the companies' capacity to report their sustainability performance in a comparable, reliable, and transparent manner is still open to improvement. The study concludes that aligning with TSRS 2 is of strategic importance for companies in terms of investor confidence, corporate reputation, and compliance with international reporting standards. In addition, practical recommendations have been offered for policymakers and regulatory bodies, and the need for further research involving comparative analyses across different sectors and years has been emphasized.