Navigating the Asymmetry: Vulnerability Theory and State Responsiveness in the International Investment Regime
Asimetrinin İçinde Yol Almak: Kırılganlık Teorisi ve Uluslararası Yatırım Rejiminde Devletin Tepkiselliği
  1. Tez No: 980844
  2. Yazar: ABDURRAHMAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALESSANDRA ARCURI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erasmus Unıversıteıt Rotterdam
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası yatırım rejimi, başlangıçta yabancı yatırımcıları ev sahibi devletlerin düzenleyici eylemlerinden korumak amacıyla tasarlanmışken, zamanla yabancı yatırımcılara, ev sahibi devletlerdeki yerel topluluklar ve kamuya kıyasla gerekçelendirilemez ayrıcalıklar tanıyan bir sisteme dönüşmüştür. Bu tez, devletlerin bu asimetrik yapıyı sürdürmedeki veya ona meydan okumadaki rolünü eleştirel bir biçimde incelemekte ve rejimin asli mimarları olan devletlerin, yabancı yatırımcılarınkiler dışında kalan çıkarlara yeterince duyarlı olmayarak, bu yapının doğasındaki önyargılara gereken şekilde karşılık vermekte büyük ölçüde başarısız olduklarını ileri sürmektedir. Fineman'ın kırılganlık teorisine dayanan bu araştırma, yabancı yatırımlardan olumsuz etkilenen paydaşların kırılganlıklarına karşı devletin tepkiselliğini değerlendirmek üzere özgün bir analitik çerçeve geliştirmektedir. Çalışma, devletlerin rolünü kapsamlı bir biçimde; uluslararası yatırım anlaşmaları (IIA'lar), iş dünyası ve insan hakları üzerine ulusal eylem planları (NAP'lar) ve İş Dünyası ve İnsan Hakları Hükümetlerarası Çalışma Grubu'na (IGWG) yapılan devlet sunumları üzerinden incelemektedir. Araştırma, nitel ve nicel analizleri bir arada kullanan doktrinel, teorik ve ampirik yöntemleri birleştirmektedir. Kırılganlık perspektifinden, bu hukuki ve politik kaynaklarda devletlerin sınırlı ölçüde tepkisellik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde yabancı yatırımların olumsuz etkilerine yönelik artan dikkat ve bazı reform çabalarına rağmen, zaman içinde bu kaynaklarda yapılan değişiklikler çoğu kez rejimin yapısal eşitsizliklerini yeterince ele alamamaktadır. Bu araştırma, az incelenmiş resmi hukuki ve politik belgelerin ampirik analizini sağlayarak ve devletlerin yabancı yatırımlara ve uluslararası yatırım rejiminin asimetrik yapısına yaklaşımlarını inceleyerek literatüre katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, yabancı yatırımcıların ötesindeki paydaşların kırılganlıklarına karşı devletlerin tepkiselliğini değerlendirmek üzere bir analitik çerçeve önererek katkı sunmaktadır. Çalışma, sistemsel değişim ihtiyacını vurgulamakta ve anlamlı reformun, rejimin yabancı yatırımcıların çıkarlarını toplumun daha geniş kesimlerinin çıkarlarıyla dengelemesini sağlamak için devletlerin kolektif eylemini gerektirdiğini ortaya koymaktadır. Girişin ardından, 2. Bölüm tezde kullanılan teorik çerçeveyi sunmakta, Fineman'ın kırılganlık teorisini aktarmakta ve bunu uluslararası yatırım rejimi bağlamına uyarlamaktadır. Bu temel üzerinde, tezde incelenen farklı hukuki araç ve belgelerin analizinde uygulanacak analitik ölçütler geliştirilmektedir. 3. Bölüm, rejimin asimetrik yapısının en belirgin tezahürlerinden biri olan, IIA'lar ve yatırım kararlarında yabancı yatırımcı lehine yer alan maddi ve usuli önyargıları ayrıntılandırmaktadır. Bu bölüm, kırılganlık teorisi perspektifini kullanarak ve uluslararası yatırım hukukundaki asimetriyi başka bir asimetrik uluslararası yargılama rejimi olan uluslararası insan hakları korumasıyla karşılaştırarak, ilk rejimin asimetrik yapısının gerekçelendirilemez doğasını daha da problematize etmekte ve ortaya koymaktadır. 4. Bölüm, kamuya açık tüm IIA'larda insan haklarıyla bağlantılı yükümlülükleri otomatik metin analizi yoluyla tespit etmekte ve bunları uygulanabilirlikleri ve bağlayıcılıkları açısından değerlendirmekte, böylece rejimin asimetrik yapısını sorgulamaktadır. Bu yükümlülükler, çevre, emek ve yerli hakları gibi dar anlamda tanımlanmış insan haklarını doğrudan koruma görevlerini; ayrıca vergilendirme ve yolsuzlukla ilgili daha geniş hükümleri kapsamakta ve bunlar da dolaylı olarak insan haklarını etkilemekte, yabancı yatırımcıların ötesindeki paydaşların kırılganlıklarına karşı devletin tepkiselliğini yansıtmaktadır. 5. Bölüm, kamuya açık olan tüm BHR NAP'larında yabancı yatırımlara ilişkin politikaları incelemekte ve devletlerin uluslararası yatırım rejiminin yapısal asimetrisine yönelik politikalar oluşturup oluşturmadığını ve ne ölçüde oluşturduğunu analiz etmektedir. 6. Bölüm, benzer bir yaklaşımla, IGWG bünyesindeki BHR sözleşmesi müzakerelerinde devlet sunumlarının bu asimetrik yapıyla nasıl ve ne şekilde ilgilendiğini araştırmaktadır. 7. Bölüm ise, proje boyunca ulaşılan araştırma sorularına verilen cevapları özetlemekte ve gelecekteki araştırmalar için birkaç yol önermektedir.
Özet (Çeviri)
The international investment regime, originally designed to protect foreign investors from host states regulatory actions, has evolved into a system that grants unjustifiable privileges to foreign investor over those of local communities and the public in host states. This dissertation critically examines the role of states in perpetuating or challenging this asymmetrical structure, arguing that states, as primary architects of the regime, have largely failed to address its inherent biases by being not sufficiently responsive to interests other than those of foreign investors. Grounded in Fineman's vulnerability theory, this research develops a novel analytical framework to assess state responsiveness to the vulnerabilities of stakeholders adversely affected by foreign investments. It explores the role of states through a comprehensive analysis of international investment agreements (IIAs), national action plans (NAPs) on business and human rights, and state submissions to the Inter-Governmental Working Group (IGWG) on Business and Human Rights. The research combines doctrinal, theoretical, and empirical methods, employing both qualitative and quantitative analyses. Through the lens of vulnerability, it demonstrates the limited degree of state responsiveness in these legal and policy sources. Despite some recent reform efforts and increasing scrutiny over adverse impacts foreign investments around the world, changes in these sources over time often fail to adequately address the regime's structural inequities. This research contributes to scholarship by providing an empirical analysis of underexplored official legal and policy documents, as well as state approaches to foreign investments and the asymmetrical structure of the international investment regime. It further contributes by proposing an analytical framework to evaluate states' responsiveness to the vulnerabilities of stakeholders beyond foreign investors. It highlights the need for systemic change, emphasizing that meaningful reform requires collective action by states to ensure that the regime balances the interests of foreign investors with those of broader society. After the introduction, Chapter 2 lays out the theoretical framework of the dissertation, relaying Fineman's vulnerability theory and adapting to the context of the international investment regime. On this basis, it develops analytical criteria to be applied to the study of the different legal instruments and documents analyzed in this dissertation. Chapter 3 elaborates on one of the most evident manifestations of the asymmetrical structure of the regime, that is, the substantive and procedural bias in favor of foreign investors in IIAs and investment awards. This chapter, by employing a vulnerability theory perspective and comparing the asymmetry within IIL with another asymmetrical international adjudication regime, i.e. international human rights protection, further problematizes and demonstrates the unjustifiable nature of the asymmetrical structure of the former. In Chapter 4, human rights-related obligations in all publicly available IIAs are identified through automated textual analysis and assessed for their enforceability and strictness, challenging the regime's asymmetrical structure. These obligations include direct duties to uphold narrowly defined human rights—such as environmental, labor, and indigenous rights—as well as broader provisions on taxation and corruption, which indirectly influence human rights and reflect state responsiveness to the vulnerabilities of stakeholders beyond foreign investors. Chapter 5 explores policies on foreign investments in all NAPs on BHR that are open to public in order to analyze to what extent, if at all, states formulate policies addressing the structural asymmetry of the international investment regime. Chapter 6 follows a similar approach in order to investigate whether and how state submissions in the context of BHR treaty negotiations at the IGWG deal with this asymmetrical structure. Chapter 7 concludes this dissertation by summarizing the answers to the research questions reached throughout the project and offering a few paths for future research.