İtfaiye personelinde algılanan stres ile yaşantısal kaçınma arasında psikolojik sağlamlığın aracılık rolü
The mediating role of psychological resilience between perceived stress and experiential avoidance in fire personnel
  1. Tez No: 980878
  2. Yazar: DAMLA KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma itfaiye personelinde algılanan stres düzeyi ve yaşantısal kaçınma düzeyi arasında psikolojik sağlamlığın aracılık rolünü incelemek için gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni yaşantısal kaçınma, bağımsız değişkeni algılanan stres ve aracı değişkeni psikolojik sağlamlıktır. Araştırmanın örneklemini Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığında görev yapan personeller arasından rastgele seçilmiş 176 itfaiye eri, 11 itfaiye çavuşu, 7 itfaiye şoförü, 8 itfaiye amiri oluşturmaktadır. Veri toplamak için hazırlanan anket formunda; sosyodemografik ölçek, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Çok Boyutlu Yaşantısal Kaçınma Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler için öncelikle her bir değişkenin özellikleri frekans analizi ve istatistikler ile incelenmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların değerlendirilmesinde, Mann-Whitney U testi ve Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde, SPSS 27.01 paket programı kullanılarak tüm hesaplamalar yapılmış ve elde edilen bulgular akademik standartlara uygun şekilde yorumlanmıştır. Algılanan stresin, yaşantısal kaçınma üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır, çalışmaya göre algılanan stres arttıkça yaşantısal kaçınma da artar. Psikolojik sağlamlık arttıkça yaşantısal kaçınmanın da arttığı çalışmaya göre elde edilen sonuçlar arasındadır. Algılanan stresin yaşantısal kaçınma üzerindeki etkisi doğrudan anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu ilişkide psikolojik sağlamlığın da aracı bir rol oynadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mediating role of psychological resilience in the relationship between perceived stress levels and experiential avoidance levels among firefighters. The dependent variable of the study is experiential avoidance, the independent variable is perceived stress, and the mediator variable is psychological resilience. The sample of the study consisted of 176 firefighters, 11 fire sergeants, 7 fire drivers, and 8 fire chiefs who were randomly selected from the personnel of the Ankara Metropolitan Municipality Fire Department. The questionnaire form prepared for data collection included a sociodemographic scale, the Brief Resilience Scale, the Multidimensional Experiential Avoidance Questionnaire, and the Perceived Stress Scale. Within the scope of the study, the characteristics of each variable were first examined through frequency analysis and descriptive statistics. Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test were used to evaluate differences between groups. During the data analysis process, all calculations were performed using the SPSS 27.01 software package, and the findings were interpreted in accordance with academic standards. The results showed that perceived stress had a statistically significant effect on experiential avoidance. According to the study, as perceived stress increases, experiential avoidance also increases. It was also found that as psychological resilience increases, experiential avoidance increases as well. Furthermore, the effect of perceived stress on experiential avoidance was found to be directly significant, and psychological resilience was observed to play a mediating role in this relationship.