Yapay zekâ kullanımının iç mimari stüdyo dersi kapsamında değerlendirilmesi
An evaluation of the use of artificial intelligence within the context of interior architecture studio courses
- Tez No: 980909
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA KÖSE DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin hızlı gelişimi, tasarım disiplinlerinin üretim yöntemleri ve pedagojik yaklaşımlarında köklü dönüşümler yaratmaktadır. Bu dönüşümün merkezinde yer alan yapay zekâ teknolojileri, yalnızca teknik otomasyon aracı olmanın ötesine geçerek yaratıcılık, problem çözme ve karar verme gibi tasarımın temel bileşenlerini doğrudan etkilemektedir. İç mimarlık eğitiminin merkezinde konumlanan tasarım stüdyoları, söz konusu yeniliklerin etkilerini incelemek açısından kritik bir araştırma alanı sunmaktadır. Bu çalışma, İç Mimarlık Bölümü ikinci sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilen deneysel bir uygulama üzerinden, yapay zekâ teknolojilerinin tasarım stüdyosu süreçlerine entegrasyonunu incelemektedir. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş; nicel veriler ön test–son test ölçümleri, uzman değerlendirmeleri ve Teknoloji Kabul Modeli ölçeği aracılığıyla, nitel veriler ise öğrenci görüşlerinin içerik analiziyle elde edilmiştir. Katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup yapay zekâyı destekleyici bir unsur, ikinci grup tasarım aracı olarak kullanmıştır. Araştırma bulguları, yapay zekâ kullanımının öğrencilerin tasarım performansı, yaratıcılık düzeyi, problem çözme yetkinliği ve görsel sunum kalitesini anlamlı biçimde artırdığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, söz konusu etkilerin kullanım biçimine bağlı olarak farklı yoğunluklarda gerçekleştiği belirlenmiştir. Bulgular, yapay zekânın iç mimarlık stüdyolarına stratejik ve planlı biçimde entegrasyonunun öğrenme deneyimini zenginleştirme ve mesleki yetkinlikleri geliştirme açısından önemli bir potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancement of digital technologies has led to profound transformations in both the production methods and pedagogical approaches of design disciplines. At the core of this transformation, artificial intelligence technologies have transcended their role as mere tools of technical automation, directly influencing fundamental components of design such as creativity, problem-solving, and decision-making. Design studios, positioned at the center of interior architecture education, provide a critical research setting for examining the effects of these innovations. This study investigates the integration of artificial intelligence technologies into design studio processes through an experimental application conducted with second-year students in the Department of Interior Architecture. A mixed-methods approach was employed: quantitative data were obtained through pre-test–post-test measurements, expert evaluations, and the Technology Acceptance Model scale, while qualitative data were gathered through content analysis of student opinions. Participants were divided into two groups—the first group used artificial intelligence as a supportive element, whereas the second employed it as a primary design tool. The findings reveal that the use of artificial intelligence significantly enhanced students' design performance, creativity, problem-solving competence, and visual presentation quality. However, the magnitude of these effects varied depending on the mode of use. The results indicate that the strategic and systematic integration of artificial intelligence into interior architecture studios holds substantial potential for enriching learning experiences and advancing professional competencies.