Afrika Sahel bölgesinde Türkiye-Fransa rekabeti
Türkiye-France rivalry in the African Sahel region
- Tez No: 980908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZLÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Afrika kıtası, 1998 yılında somutlaştırılan Afrika Eylem Planı'ndan bu yana, Türkiye'nin dış politikasında her geçen gün daha fazla önem kazanmaya devam etmektedir. Afrika Eylem Planı'nın hemen ardından 2005 yılının“Afrika Yılı”olarak ilan edilmesiyle birlikte, Türkiye kıtaya yönelik politik adımlarını daha sistematik ve kurumsal bir çerçeveye oturtmuştur. Türkiye'nin kıtadaki diplomatik temsilciliklerinin sayısındaki artış, devlet kurumlarının bölgedeki faaliyetleri ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla birleştiğinde, son yirmi beş yılda Türkiye'nin Afrika politikalarının önemli bir dönüşüm sürecine girdiği görülmektedir. Türkiye, uzun süre boyunca yumuşak güç unsurları (eğitim, insani yardım, kültürel iş birliği vb.) üzerinden kıtada etkinlik göstermiştir; ancak son yıllarda bu politikasına sert güç unsurlarını da eklemeye başlamıştır. Bu kapsamda, sınırlı sayıda Afrika ülkesinde askeri üslerin kurulması, Türkiye'nin kıta ülkelerine yönelik savunma sanayi ihracatını artırma çabaları ve güvenlik anlaşmaları imzalama eğilimi, Türkiye'nin dış politikasındaki stratejik yönelimin değiştiğini göstermektedir. Türkiye'nin Afrika'daki artan varlığı, kıtada uzun süredir etkili olan küresel aktörlerin politikalarını da doğrudan etkilemiştir. Bu aktörler arasında en önemlisi Fransa'dır. Fransa, özellikle Nijer, Çad, Burkina Faso, Moritanya ve Mali'yi kapsayan Sahel bölgesinde çok yönlü bir dış politika stratejisi izlemektedir. Askeri üsleri, ekonomik yatırımları ve kültürel etkinlikleriyle Fransa, Sahel'in Frankofon karakteri üzerinden bölgedeki etkisini sürdürmektedir. Bu tez, kendisini sömürgeci geçmişi olmayan ve“kazan-kazan”ilkesine dayalı bir alternatif olarak sunarak etkisini artıran Türkiye ile Fransa'nın Sahel bölgesindeki rekabetinin temel dinamiklerini analiz etmektedir. Ayrıca bu tez iki ülkenin siyasi, ekonomik, askeri ve sosyokültürel politikalarının karşılaştırmalı bir analizini yaparak Türkiye'nin artan varlığının Fransa'nın bölgedeki geleneksel hakimiyetini nasıl zorladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The African continent has held increasing importance in Türkiye's foreign policy since the Africa Action Plan was adopted in 1998. Following the declaration of 2005 as the“Year of Africa”, Türkiye began to place its policy initiatives toward the continent within a more systematic and institutional framework. The expansion in the number of Turkish diplomatic missions across the continent, combined with the growing activities of state institutions and the engagement of civil society organizations, indicates that Türkiye's Africa policy has undergone a significant transformation over the past twenty-five years. Initially, Türkiye exercised its influence on the continent primarily through soft power instruments such as education, humanitarian aid, and cultural cooperation. However, in recent years, elements of hard power have been increasingly incorporated into its Africa policy. In this context, the establishment of military bases in a limited number of African countries, Türkiye's efforts to increase defense industry exports, and its pursuit of security agreements all suggest a shift in the strategic orientation of Turkish foreign policy. Türkiye's growing presence in Africa has also directly challenged the policies of global actors that have traditionally maintained influence on the continent—chief among them, France. France pursues a multidimensional foreign policy strategy in the Sahel region, encompassing countries such as Niger, Chad, Burkina Faso, Mauritania, and Mali. Through its military bases, economic investments, and cultural activities, France continues to exert influence over the region, leveraging the Sahel's Francophone identity. This thesis analyzes the fundamental dynamics of the competition between France and Türkiye in the Sahel region, with Türkiye positioning itself as a non-colonial alternative based on the“win-win”principle. Furthermore, it conducts a comparative analysis of the two countries' political, economic, military, and socio-cultural policies, revealing how Türkiye's expanding presence challenges France's traditional dominance.