Fırın ve unlu mamullerinde iş sağlığı ve güvenliği risklerinin 3T risk analizi ile incelenmesi; Van ili örneği
Examination of occupational health and safety risks in bakery and bakery products with 3T risk analysis; Van province example
  1. Tez No: 980948
  2. Yazar: VEKİL YOLAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
İş sağlığı ve güvenliği (İSG), çalışanlar için sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı sağlanmasında büyük ölçüde önem taşımaktadır. Fırın ve unlu mamullerin imalat süreçleri, çalışanlar personeller için çok sayıda mekanik, fiziksel, kimyasal, ergonomik ve psikososyal riskler barındırmaktadır. Bu nedenle, risklerin doğru bir şekilde belirlenmesi ve yönetilmesi, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi için çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Van ilinde on veya daha fazla işçi çalıştıran fırın ve unlu mamuller üretim sektöründe iş sağlığı ve güvenliği risklerini araştırmak, 3T (Tehlike, Tehlike kaynağı (Tehdit) ve Tedbir) risk değerlendirme yöntemini uygulayarak bu sektörde güvenli çalışma için önerilerde bulunmaktır. Bu araştırma, fırın ve unlu mamuller işletmesinde sıkça karşılaşılan tehlikeleri incelemektedir. Risk değerlendirme sürecinde 3T yönteminin aşamaları kullanılarak işletmelerdeki riskler detaylı şekilde analiz edilmiş, mevcut durum gözlemlenmiş, riskler şiddet ve kontrol önlemleri açısından sınıflandırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, fırın ve unlu mamuller sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının iyileştirilmesi için öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçlarının, sektöre güvenli bir çalışma ortamı sağlanmasına ve literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety (OHS) is of great importance in providing a healthy and safe working environment for employees. Bakery and flour-based product manufacturing processes involve numerous mechanical, physical, chemical, ergonomic, and psychosocial risks for employees. Therefore, the accurate identification and management of these risks is crucial for preventing workplace accidents and occupational diseases. The aim of this study is to investigate occupational health and safety risks in the bakery and bakery products manufacturing sector employing ten or more workers in the province of Van and to make recommendations for safe working in this sector by applying the 3R (Risk, Risk source (Threat), and Response) risk assessment method. This research examines the hazards commonly encountered in bakery and flour-based product businesses. Using the stages of the 3T method in the risk assessment process, the risks in the businesses were analyzed in detail, the current situation was observed, and the risks were classified in terms of severity and control measures. As a result of the analyses, recommendations are made for improving occupational health and safety practices in the bakery and bakery products sector. The research results are intended to contribute to providing a safe working environment for the sector and to the literature.