5-6 yaş okul öncesi eğitimi alan çocukların öz düzenleme becerileri ile aile içi iletişim özelliklerinin çocukların okula uyum süreci ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-regulation skills and family communication characteristics of 5-6 year-old preschool children and their adaptation to school
  1. Tez No: 980997
  2. Yazar: MELİS YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5–6 yaş aralığında okul öncesi eğitimi alan çocukların öz düzenleme becerileri ile aile içi iletişim özelliklerinin çocukların okula uyum süreci ile olan ilişkisini incelemektir. Çalışmada erken çocukluk döneminde çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişiminde etkili olan öz düzenleme becerileri ile aile içi iletişim dinamiklerinin, okul öncesi dönemdeki uyum süreçlerindeki rolü değerlendirilmiştir. Ayrıca, öz düzenleme becerileri ile aile içi iletişim özelliklerinin çeşitli sosyo-demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kapsamında yürütülmüştür. Katılımcı grubu, 5–6 yaş aralığında okul öncesi eğitim alan çocukların ebeveynlerinden oluşmaktadır (n=331). Veriler,“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”,“Anne-Baba Çocuk İletişimi Değerlendirme Aracı (ABÇİDA)”ve“Okul Uyumu Öğretmen Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, çocukların öz düzenleme becerileri ile aile içi iletişim düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Özellikle empati, konuşma ve dinleme gibi iletişim boyutları ile öz düzenleme becerileri arasında anlamlı düzeyde ilişkiler tespit edilmiştir (p<0.05). Okul uyumu öğretmen değerlendirmesi puanı ile öz düzenleme becerileri arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca, anne-baba çocuk iletişiminin“mesaj”alt boyutunun okul uyumunu negatif yönde yordadığı, öz düzenleme becerilerinin ise pozitif yönde anlamlı şekilde okul uyumunu yordadığı belirlenmiştir. (p=0.001). Araştırma sonuçları, okul öncesi dönemde çocukların öz düzenleme becerilerinin gelişiminde aile içi iletişimin önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Ailelerin çocuklarıyla kurduğu sağlıklı ve empatik iletişim biçimlerinin, çocukların duygularını düzenlemelerini, sosyal çevreye uyum sağlamalarını ve okul ortamına adaptasyonlarını kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-regulation skills and family communication characteristics of children who receive preschool education between the ages of 5-6 and the school adaptation process of children. In this study, the role of self-regulation skills, which are effective in the cognitive, emotional and social development of children in early childhood, and family communication dynamics in the adaptation processes in the preschool period were evaluated. In addition, it was investigated whether self-regulation skills and family communication characteristics differed according to various socio-demographic variables. The research was carried out within the scope of the relational survey model, which is one of the quantitative research designs. The participant group consisted of parents of children who received preschool education between the ages of 5 and 6 (n=331). The data were collected with the“Self-Regulation Skills Scale”,“Parent-Child Communication Assessment Tool (ABÇİDA)”and“School Adaptation Teacher Evaluation Form”. According to the findings of the study, significant positive relationships were found between children's self-regulation skills and family communication levels. In particular, significant relationships were found between communication dimensions such as empathy, speaking and listening and self-regulation skills (p<0.05). A significant positive correlation was also found between school adaptation teacher evaluation score and self-regulation skills. In addition, it was determined that the“message”sub-dimension of parent-child communication predicted school adaptation negatively, while self-regulation skills significantly predicted school adaptation in a positive way. (p=0.001). Results of the research reveal that communication within the family is an important factor in the development of children's self-regulation skills in the preschool period. It has been concluded that healthy and empathetic communication styles established by families with their children facilitate children's regulation of their emotions, adaptation to the social environment and adaptation to the school environment.