Türk kamu yönetiminde polis teşkilatının afet yönetiminde üstlendiği görev: 6 şubat depremi Osmaniye örneği
The duties undertaken by the police organization in turkish public administration during disaster: The case of the february 6 earthquake in Osmaniye
- Tez No: 980996
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye son yıllarda çok fazla doğal afetle karşı karşıya kalmıştır. En sık yaşanan doğal afet ise depremdir. Depremlerin ölüm, yaralanma ve mal kayıplarına neden olma olasılığı yüksektir ve topluma büyük zararlar vermektedir. Cumhuriyetin kurulduğu günden bugüne yüz elli bine yakın doğal afet meydana gelmiştir. Doğal afetlerde çok sayıda ölüm vakaları yaşanmaktadır ve bugüne kadar da 300.000'e yakın kişi yaşamını yitirmiştir. 729 sayılı Afet Kanunu ülkede yaşanan doğal ve beşerî afetlerin tespiti, alınacak tedbir ve önlemlerin uygulamaları açısından oldukça önem arz etmektedir. Kamu kurum ve kuruluşları yürürlükte yer alan kanun maddeleri gereğince müdahalede bulunmuşlardır. Çalışmada afet öncesi yapılması gereken her türlü önlem, hazırlık, eğitim konularına değinilmiştir. Ayrıca yaşanan afet sonrasında yapılması gerekenleri yasal çerçevede inceleyip uygulama alanlarından da bahsedilmiştir. Bu tez çalışmasındaki amaç, Türk Polis Teşkilatının afetlerdeki görevleri ve sorumluluklarını ele almaktır. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi olarak adlandırılan depremler örnek gösterilip Türk Polis Teşkilatının üstelendiği görevler Osmaniye iliyle örneklendirilerek değerlendirilmiştir. Katılımcıların büyük çoğunluğu polis teşkilatının kriz anındaki iletişim, ulaşılabilirlik, destek sağlama, arama-kurtarma, güvenlik ve psikolojik destek hizmetlerini yeterli bulmuş; bu hizmet alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü düzeyde pozitif korelasyonlar belirlenmiştir. Demografik değişkenler incelendiğinde, cinsiyetin hizmet algısı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken yaş değişkeni ile bazı hizmet alanları arasında negatif yönlü düşük düzeyde ilişkiler saptanmıştır; bu durum yaş ilerledikçe özellikle operasyonel faaliyetlere yönelik memnuniyet düzeyinin azaldığını göstermektedir. Meslek değişkeninin ise genel olarak hizmet değerlendirmelerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı belirlenmiş, sadece arama-kurtarma faaliyetlerine yönelik algıda mesleki farklılıkların istatistiksel olarak anlamlı ancak zayıf düzeyde etkili olduğu görülmüştür. Tüm bulgular Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü'nün afet sürecindeki performansına yönelik algıların genel bir memnuniyet çerçevesinde oluştuğunu ve bireylerin bir alandaki olumlu hizmet deneyiminin diğer alanlara dair değerlendirmelerini de olumlu etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, Turkey has faced a significant number of natural disasters, the most frequent being earthquakes. Earthquakes carry a high risk of causing fatalities, injuries, and property damage, and they inflict severe harm on society. Since the foundation of the Republic, nearly one hundred and fifty thousand natural disasters have occurred. These disasters have resulted in a considerable number of deaths, with close to 300,000 people losing their lives to date. Law No. 729 on Disasters holds great importance in terms of identifying natural and man-made disasters in the country, as well as implementing the necessary measures and precautions. Public institutions and organizations have intervened in accordance with the articles of this law currently in force. This study addresses all kinds of precautions, preparations, and training that need to be undertaken before disasters occur. It also examines, within a legal framework, the measures to be taken after disasters, while highlighting their areas of implementation. The main purpose of this thesis is to analyze the duties and responsibilities of the Turkish National Police in disaster situations. The earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, known as the“disaster of the century,”were used as an example, with an evaluation of the responsibilities assumed by the Turkish National Police illustrated through the case of Osmaniye province. The findings reveal that the vast majority of participants considered the police force's services during crises—including communication, accessibility, support provision, search and rescue, security, and psychological assistance—to be sufficient. Statistically significant and strong positive correlations were identified among these service areas. When demographic variables were examined, gender was found to have no significant effect on service perception, while age showed weak negative correlations with certain service areas. This indicates that as age increases, satisfaction with operational activities in particular tends to decline. The occupational variable generally did not create significant differences in service evaluations, except for search and rescue activities, where professional differences were found to have a statistically significant yet weak impact. Overall, all findings demonstrate that perceptions of the performance of the Osmaniye Provincial Police Department during the disaster were formed within a general framework of satisfaction. Moreover, individuals' positive experiences in one service area were found to influence their evaluations of other areas positively as well.